Mε ήττα (39-27) και 4η ολοκλήρωσε τον όμιλο του Εuropean League η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 39-27 από την Κρίενς στην Ελβετία και έριξε «αυλαία» στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις ως 4η του ομίλου της.

Σ' ένα ματς διαδικαστικού χαρακτήρα μεταξύ δύο αποκλεισμένων ομάδων η ΑΕΚ ηττήθηκε 39-27 από την Κρίενς στην Ελβετία, στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του 2ου Ομίλου του EHF European League και ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις ως 4η του γκρουπ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και βρήκε τις δυο ομάδες κοντά (4-3) ωστόσο η Κρίενς με γρήγορα γκολ ξέφγε (8-4). Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει (9-5), αλλά η διαφορά δεν μπορούσε να πέσει κάτω από τα τέσσερα γκολ (15-11), με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει μπροστά τους γηπεδούχους με 18-14.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει (22-16) και έτσι η Κρίενς έμεινε σε θέση οδηγού (27-18). Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να ανεβάσουν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση, αλλά οι γηπεδούχοι με ψυχραιμία κράτησαν τα ηνία και ξέφυγαν (35-26), φτάνοντας τελικά στη νίκη με 39-27.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 8-4, 9-5, 12-9, 15-11, 18-14 (ημιχρ.), 22-16, 27-18, 28-21, 30-23, 35-26, 39-27.