Handball Premier: «Απόλυτος» και πρώτος ο Ολυμπιακός στην Έδεσσα!

Ο Oλυμπιακός επικράτησε του Αερωπού στην Έδεσσα με 31-24 και ανέβηκε στην κορυφή μαζί με την έτερη ομάδα που έχει μόνο νίκες στην Ηandball Premier (AEK)

To «απόλυτο» των νικών του Ολυμπιακούε όλες τις διοργανώσεις της τρέχουσας σεζόν- συνεχίστηκε στην Έδεσσα όπου επικράτησε του, τοπικού Αερωπού, με 31-24, για την 7η αγωνιστική της Handball Premier.

Έτσι και δεδομένης της νίκη της (επίσης «απόλυτης», στο πρωτάθλημα) ΑΕΚ επί του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου ΑΣΕ Δούκα oι «ερυθρόλευκοι» συγκατοικούν με την «Ένωση» στο βαθμολογικό «ρετιρέ»!

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού, που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά τη διακοπή λόγω των Εθνικών ομάδων, ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και «καθάρισε» ουσιαστικά τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο (7-18).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατέβασε ταχύτητα. Με γκολ των Σλαβούλιτσα και Παπαβασίλη, βρέθηκε μπροστά με 21-9. Αυτό το +12 ήταν το μεγαλύτερό του προβάδισμα στην αναμέτρηση, στο 33ο λεπτό.

Ωστόσο, όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο οι «ερυθρόλευκοι» κατέβαζαν «στροφές», ειδικά στην άμυνα, που δεν είχαν την ίδια απόδοση. Μετά το γκολ, του Τζηρά, στο 42ο λεπτό (15-25), οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στα έξι γκολ. Ο Τζηράς «χτύπησε» ξανά, για το 29-22, στο 54ο λεπτό, ενώ είχε δεχθεί λίγο νωρίτερα δίλεπτη ο Πασσιάς. Το γκολ του Τζίμπουλα, στο 59:39, διαμόρφωσε το τελικό 31-24

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-7, 4-9, 6-12, 7-16, 7-18 (ημχ.) 11-22, 14-24, 16-25, 20-27, 22-29, 24-31

Αερωπός Έδεσσας (Κωνσταντίνος Τούτσης): Αθανασίου, Κοντσάροφ 3, Τζούλης, Ρόμπης, Δούκας, Παπαγιάννης 3, Μπούτκαρης 1, Βέρεμτσουκ, Σαντσένκο 3, Ονουφριένκο 8, Κουκουτσίδης 1, Γάτσης 2, Παπαδόπουλος 1, Γιαννούσης 2, Μαρίνος, Τοτίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 2, Βίντα 1, Τζίμπουλας 5, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής 1, Τσιγαρίδας 2, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 3, Κάβτσιτς 4, Μιχαηλίδης

Διαιτητές: Γκόγκας-Σαχινόγλου, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 0/1-2/2