Η ΑΕΚ υποχρέωσε τον Δούκα στην πρώτη του ήττα (31-30) και τον έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας

Ο ΑΣΕ Δούκα υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Ηandball Premier από την ΑΕΚ, στο Βύρωνα, με 31-30 κι ανέβηκε αντ' αυτού στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας

Ανακατατάξεις στην κορυφή της βαθμολογίας της Ηandball Premier προκάλεσε η αναμέτρηση στο κλειστό του Βύρωνα (προσωρινή έδρα της ΑΕΚ) μεταξύ των «κιτρινόμαυρων» και του ΑΣΕ Δούκα.

Η ομάδα των βόρειων Προαστείων που ήταν αήττητη και πρωτοπόρος (με ματς περισσότερο από την «απόλυτη» αντίπαλο της, αλλά και τον Ολυμπιακό) ηττήθηκε οριακά 31-30 και έπεσε από το «ρετιρέ».

Ωστόσο με την εμφάνιση τους οι ηττημένοι έδειξαν ότι μόνο τυχαία δεν είναι στα ψηλά ...πατώματα!.

Η «Ένωση» ξεκίνησε ιδανικά το ματς, προηγούμενη 5-0 (5’), 7-1 (7’) 11-5 (12’) και ήταν κυρίαρχη και στη συνέχεια με 17-11 (26’) με το ημίχρονο στο 18-14.

Ο Δούκας έκανε την αντεπίθεση του στο β’ ημίχρονο και μετά το 19-14 της ΑΕΚ, έτρεξε σερί 4-0 για το 19-18 στο 38’, ενώ στο 41’ ισοφάρισε 20-20 με επιμέρους σκορ 6-1, ενώ έχασε και την ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Μάτσκεβιτς σταμάτησε το πέναλτι του Ζιβούλοβιτς στο 43’ με το σκορ στο 21-21.

Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγε γκολ- γκολ με την ΑΕΚ να είναι πιο ψύχραιμη στο διάστημα 53-58 μετατρέποντας το 28-27 σε 31-27.

Ο Δούκας προσπάθησε για την ανατροπή και με σερί 3-0 έκανε το 31-30, αλλά η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα και τη νίκη, έχοντας τη μπάλα στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα.