Mεγάλη νίκη του Ζαφειράκη επί του ΠΑΟΚ στη Νάουσα (24-23)

Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟΚ με 24-23 στο εξ αναβολής ματς της 5ης αγωνιστικής της Ηandball Premier.

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι ο ΠΑΟΚ...

Mετά τον ευρωπαϊκό του αποκλεισμό (ελέω της Αυστριακής Λιντς) υπέστη την τρίτη του ήττα σε 5 ματς πρωταθλήματος (έχει από μία ήττα και μια ισοπαλία εντός έδρας ακόμη) και συνεχίζει να προβληματίζει.

Την κακή κατάσταση του «δικεφάλου του βορρά» εκμεταλλεύθηκε ο Ζαφειράκης, στη Νάουσα, επικρατώντας με 24-23, στο εξ αναβολής ματς της 5ης αγωνιστικής

Παρότι ξαναπροηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι (6-9) μετά την αρχική ισοφάριση των γηπεδούχων (5-5) το ημίχρονο ήταν 15-11 υπέρ του Ζαφειράκη.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση ισοφάρισε (20-20) και προηγήθηκε με το ματς να πηγαίνει γκολ - γκολ.

Ωστόσο ο Ζαφειράκης ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 23-22 με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για πάτημα στην περιοχή τους, αλλά και για ένα πέναλτι νωρίτερα που έκανε το 21-21.

Με τον Τζωρτζίνη ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 23-23, ωστόσο ο Ζαφειράκης με γκολ πέντε δευτερόλεπτα πήρε τη νίκη με σκόρερ με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ Μισαηλίδη.

Έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στην 3η τους νίκη στο πρωτάθλημα (συν άλλες δύο ήττες).

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ- ΠΑΟΚ 24-23

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-5, 6-7, 9-10, 12-11, 15-11 (ημχ), 17-14, 18-15, 19-17, 20-18, 21-21, 24-23

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας, Γεωργιάδης, Τσαγκέρας 4, Θεοδωρόπουλος 4, Μπουμπουλέντρας, Μπάρμπας, Μισαηλίδης 10, Ρότζιος, Μπιλιούρης, Αθανασιάδης, Αποστολίδης 1, Σαράφης, Δεληγιάννης, Βαφείδης 2, Τσάτσας, Λόλας 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Λαδάκης 3, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Θ. Παπάζογλου 4, Κ. Κουκμίσης 2, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 3, Μπάτζιος, Ν. Κουκμίσης 2, Καλόμοιρος, Μποτσκάρεφ 3, Δάιος, Κυριακίδης, Τζωρτζίνης 5.

Διαιτητές: Νικολαϊδης- Λινάρδος, Κόκκινη: 53:40 Τσαμουρίδης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 1/1-2/5