Πρώτη νίκη (30-29) για ΑΕΚ με Κρίενς Λουκέρνη στους ομίλους του Εuropean League

H AEK επικράτησε, 30-29, της Ελβετικής Kρίενς Λουκέρνη στον δεύτερο αγώνα της στη φάση των ομιλών του European League.

Mε τη... δεύτερη τα κατάφερε η ΑΕΚ στον όμιλο του Εuropean League.

Mετά την ήττα στην Πολωνία, από τη Γκόρνικ, στην πρεμιέρα, επιβλήθηκε, με 30-29, της Eλβετικής Κριένς Λουκέρνη, στα Λιόσια.

Η ομάδα του Τζούκιτς αν και είχε μια διαφορά ασφαλείας, στα τελευταία λεπτά είδε την Κρίενς να την απειλεί και να ισοφαρίζει (29-29), τελικά επιβλήθηκε με κορυφαίο τον Mαντάλινιτς, που πέτυχε το νικητήριο γκολ.

Η ΑΕΚ αν και δέχτηκε πρώτη γκολ, έδειξε σε ετοιμότητα και έκανε το παιχνίδι της (2-1), παίρνοντας προβάδισμα τριών γκολ.

Οι «κιτρινόμαυροι» με καλές συνεργασίες που τους έδωσαν και τα γκολ κατάφεραν να κρατούν μια μικρή διαφορά (8-6), με την ομάδα της Ελβετίας να μην το βάζει κάτω (8-7). Η Ένωση έδειξε πιο αποφασισμένη και διατήρησε καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση (12-8), φτάνοντας τελικά να μπει στα αποδυτήρια με το 15-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κρίενς προσπάθησε να αντιδράσει (17-15) και έφτασε να πλησιάσει ακόμα και στο γκολ δυο φορές (17-16, 20-19), όμως η ΑΕΚ συνήλθε γρήγορα (20-17, 22-19) και κράτησε την υπέρ της διαφορά (25-22). Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και προς το φινάλε το παιχνίδι απέκτησε γρήγορα ρυθμό και πολλά γκολ που έφεραν την Κρίενς να μαζέψει τη διαφορά και να ισοφαρίζει 2 λεπτά πριν το τέλος (29-29).

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-6, 11-8, 13-9, 15-12 (ημιχρ.), 17-15, 20-19, 22-19, 25-22, 28-27, 30-29

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς,Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς 2, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 7, Αρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 2.

ΚΡΙΕΝΣ ΛΟΥΚΕΡΝΗ: Μπελκαϊντ, Κούτελ, Ορμποβιτς 3, Τσέπιτς, Σμιντ 11, Ντελκιάπο, Μούσα, Ιντρίζι, Λάνγκενικ 3, Βόλφισμπεργκ, Στίναερτς 5, Σλουμπφ 3, Σέλκερ 1, Ορτλι, Πελλεγκρίνι, Μπεμ 3.

Διαιτητές: Μάντσεν-Μόρτενσεν (Δανία).