ΑΕΚ - Δράμα 30-23: Πρώτη «κιτρινόμαυρη» νίκη με έδρα το Βύρωνα

Η ΑΕΚ, δυσκολότερα απ' ότι δείχνει το τελικό 30-23, επικράτησε της Δράμας στο εναρκτήριο ματς της 5ης αγωνιστικής της Ηandball Premier, που φιλοξενήθηκε στο κλειστό του Βύρωνα το οποίο οι «κιτρινόμαυροι» χρησιμοποιούν ως έδρα μετά το «λουκέτο» του ΟΑΚΑ.

Με νίκη συνδυάστηκε η επάνοδος της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα, μεσοβδόμαδα, στο Εuropean League.

Oι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν, παρότι ζορίστηκαν, αρχικά, απέναντι στη Δράμα, με 30-23, στο κλειστό γήπεδο του Βύρωνα, στο εναρκτήριο ματς της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Ματς που ήταν παρθενικό για την «Ένωση» ως γηπεδούχος στο συγκεκριμένο κλειστό (μετά το «λουκέτο» του ΟΑΚΑ).

Έτσι, η Ένωση πηγαίνει με καλή ψυχολογία στο ευρωπαϊκό παιχνίδι της Τρίτης (24/10) απέναντι στην Κριενς Λουκέρνη.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι (4-1), αλλά η Δράμα στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το μπλακ άουτ των «κιτρινόμαυρων» και ισοφάρισε και πέρασε και μπροστά (6-7).

Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (9-10, 10-10), αλλά γρήγορα η Ένωση κατάφερε να συνέλθει και να ξεφύγει στο σκορ (15-11), με αποτέλέσμα να μπει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 18-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δράμα προσπάθησε και πάλι να βρίσκεται κοντά στο σκορ (20-16), με την Ένωση να κρατάει, όμως μια διαφορά ασφαλείας (23-19).

Στο φινάλε οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν τη διαφορά ως τα επτά γκολ (29-22 και 30-23).

ΑΕΚ- ΔΡΑΜΑ 30-23

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 6-7, 10-10, 16-11, 18-13 (ημχ), 20-15, 21-17, 23-19, 25-21, 28-22, 30-23

AEK(Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 7, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης 5.
ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 2, Χαϊτίδης, Πολύδωρος 1, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τόσκας 5, Τουνγκελίδης 1, Βασιλείου, Ηλιάδης, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 4, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 6, Σίνα 4.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 2/5-3/7