Πρεμιέρα στον όμιλο του Εuropean EHF League με βαριά ήττα στην Πολωνία για την ΑΕΚ

H AEK ηττήθηκε με 30-21 από την Γκόρνικ Ζάρμπζε στην Πολωνία στην πρώτη αγωνιστική του 2ου ομίλου του Εuropean EHF League.

Κάθε άλλο παρά ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο 2ο όμιλο του EHF European League, αφού έχασε με 30-21 από την Γκόρνικ Ζάρμπζε στην Πολωνία.

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν στο πρώτο ημίχρονο, διατηρούσαν την επαφή με το σκορ ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έδειξαν πως δεν είχαν δυνάμεις κόντρα σε μια ομάδα που για πρώτη φορά στην ιστορία της συμμετέχει στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης χάνοντας με διαφορά εννιά τερμάτων.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 8-5, 10-7, 12-9, 16-12 (ημιχρ.), 19-13, 24-14, 26-16, 27-18, 29-19, 30-21.

ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Ζάμπιτς 1, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 4, Μάλλιος, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Μιτρέφσι-Τοντορόφσκι (Βόρεια Μακεδονία), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 6/6-3/4