Nέα ήττα της Eθνικής Γυναικών από τη Ρουμανία στην Κoζάνη (20-32)

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2024, η Eθνική γυναικών. Έχασε από τη Ρουμανία στην Κοζάνη με 32-20

Μετά την ήττα, με 32-22, στο Κάρλοβατς, από την Κροατία, την Τετάρτη (11/10), στην πρεμιέρα του προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2024, η Εθνική γυναικών γνώρισε ακόμη μια.

Aπό τη Ρουμανία, αυτή τη φρά, με 32-20, στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης στην Κοζάνη για τη 2η αγωνιστική.

Η ελληνική ομάδα ήταν ανταγωνιστική ως το 19', που ήταν πίσω με 9-7, αλλά έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει ακόμα περισσότερο, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 8-15.

Στο δεύτερο μέρος η εμπειρία και η ποιότητα της Ρουμανίας δεν άφησαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πλησιάσει στο σκορ και το παιχνίδι έληξε με 20-32.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ρουμανία είχε νικήσει στην πρεμιέρα τη Βοσνία με 49-18!

Οι επόμενοι αγώνες για την Εθνική μας στον Α’ όμιλο είναι στις 28 Φεβρουαρίου και 2 Μαρτίου απέναντι στη Βοσνία.

ΕΛΛΑΔΑ- ΡΟΥΜΑΝΙΑ 20-32

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-7, 3-9, 7-10, 7-10, 8-15 (ημχ), 8-17, 12-18, 14-23, 16-25, 18-30, 20-32

ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 4, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 4, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Μανιά 3, Σεβδίλη 2, Κερλίδη 2, Στουγιαννίδου 3, Αργυροπούλου 1, Ανδρίτσου, Καραμάνου.

Διαιτητές: Ράους- Λίνστερ (Λουξεμβούργο), Παρατηρητης: Καπλάνης (Κύπρος), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/5-2/2

Αναφορικά με το ματς ο, ομοσπονδιακός τεχνικός, Μενέλαος Δανήλος είπε: «Ξέραμε ότι ήταν πολύ δύσκολο να ήμασταν 60 λεπτά ανταγωνιστικοί με τη Ρουμανία. Κάνοντας μια αποτίμηση και των δύο αγώνων με Κροατία και Ρουμανία, υποσχεθήκαμε ότι θα είμαστε μέσα στο γήπεδο από το 1ο έως το 60ο λεπτό και το κάναμε. Πρέπει να κρατήσουμε όλα τα θετικά στοιχεία, να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας και να πάμε στα δύο σημαντικά παιχνίδια με τη Βοσνία με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες».

Aπό πλευράς αθλητριών η Κατερίνα Μανιά παραδέχθηκε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, το γνωρίζαμε από την αρχή. Πιστεύω πως όλα τα κορίτσια δώσαμε το 100%, κάναμε το καλύτερο δυνατό. Συνεχίζουμε στο στόχο μας στα δύο ματς με τη Βοσνία, τα οποία θέλουμε να είναι νικηφόρα».