Αποκλεισμός στον 1ο γύρο του EHF European Cup για τον Διομήδη Άργους

Ο Διομήδης Αργους αποκλείστηκε στον 1ο γύρο του EHF European Cup χάνοντας από την ισλανδική Χαφναρφιόρντουρ με 26-18 στη Νέα Κίο.

Εκτός συνέχειας του EHF European Cup βρέθηκε ο Διομήδης Άργους αφού αποκλείστηκε από τον 1ο γύρο της διοργάνωσης μετά την ήττα του από την πρωταθλήτρια Ισλανδίας, Χαφναρφιόρντουρ με 26-18.

Ήταν η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων σε ισάριθμες μέρες, που έγινε με τυπικά γηπεδούχο την ομάδα από τη νησιωτική χώρα του Βορρά την Κυριακή (17/9).

Όπως κι η πρώτη, του Σαββάτου -η οποία έληξε ισόπαλη 32-32 στο σκορ- διεξήχθη στη Νέα Κίο.

Στο Σαββατιάτικο ματς ο νεαποκτήθεις Αιγύπτιος, Ομάρ Σαλέμ, σε «νεκρό» χρόνο, ισοφάρισε όμως στο 2ο παιχνίδι η Χαφναρφιόρντουρ έδειξε την ανωτερότητά της.

Μετά το 25ο λεπτό πήρε διαφορά τριών γκολ (10-7), έκλεισε το ημίχρονο σε 12-8, ξέφυγε με 15-8 (34') και χωρίς να κινδυνεύσει, έφθασε στο 26-18 και στην πρόκριση στον 2ο γύρο.

Εκεί θα αρχίσουν τις υποχρεώσεις του ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή με την ιταλική Σάσαρι, 1ος αγώνας στην Ιταλία (14/10) και επαναληπτικός στην Ηλιούπολη (18/10) και ο ΠΑΟΚ με την αυστριακή Λιντζ (14/10 εκτός έδρας, 21/10 στη Θεσσαλονίκη).

Τα γκολ για τον Διομήδη σημείωσαν οι: Τσάκαλος 1, Τσακουρίδης 4, Ασβεστάς 3, Μπάγιος 2, Κωστακίδης 1, Μάνθος 2, Βουκαντίνοβιτς 1, Σαλέμ 2, Στεφανίτσης 2.