Ολυμπιακός - Ανόρθωση 38-21: Με το βλέμμα στο Super Cup

Σε φιλικό παιχνίδι η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού νίκησε την Ανόρθωση με 38-21.

Με νίκη και καλή εμφάνιση ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας της η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 38-21 της Ανόρθωσης στο «μπαλόνι» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, στο τελευταίο «τεστ», πριν από το Super Cup με την ΑΕΚ στο αθλητικό κέντρο Δαΐς, στις 18/9 (19:00). Στο ματς με τους Κύπριους στο ΣΕΦ, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού κυριάρχησε, προηγήθηκε ακόμα και με 19 γκολ διαφορά και έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση, ενόψει του πρώτου μεγάλου στόχου και πρώτου επίσημου ματς της σεζόν 2023-24. Το φιλικό με την κυπριακή ομάδα στο «μπαλόνι» του ΣΕΦ παρακολούθησε και ο πρόεδρος του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π., Μιχάλης Κουντούρης, μαζί με τον Τίμη Πουρνάρα.

Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο ματς, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 (5-3), με γκολ του Σλίσκοβιτς, με τον Σάββα να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (7-4), στο 9:39, ενώ ο Βίντα «έγραψε» το 8-4, στο 10:45. Ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα για τους Κυπελλούχους Ελλάδας, αφού για οκτώ λεπτά δεν «βρήκαν» δίχτυα, ενώ δέχθηκαν τέσσερα τέρματα, με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει σε 8-8. Ωστόσο, ο Σάββας «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό στην επίθεση, έκανε το 9-8, στο 18:54 και στη συνέχεια, με δύο ακόμη προσωπικά γκολ (19:30, 21:15), έκανε το 11-8. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν ακόμη περισσότερο στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και έφτασαν στο 13-8, με δύο τέρματα του Παπαβασίλη, στο 22ο λεπτό, ενώ ο Καραμπουρνιώτης έδωσε «αέρα» +6 (14-8), στο 25:01. Ο Παπαβασίλης «χτύπησε» ξανά στην κόντρα, για το +7 (15-8), στο 26:25, ενώ ο Μοντόρο σκόραρε δις (27:10, 29:24), για το 17-9. Ο Ολυμπιακός «έκλεισε» το ημίχρονο με double σκορ, αφού ο Παπαβασίλης έκανε το 18-9 (29:59).

Δυνατά «μπήκαν» οι Κυπελλούχοι Ελλάδας στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με γκολ των Τζηρά (31:20) και Σλαβούλιτσα (32:01), έφτασε στο +10 (19-9, 20-10) για πρώτη φορά, με τον Τζίμπουλα να σκοράρει στην κόντρα, στο 34:35, για το +12 (22-10). Στο 39:50, ο Τζηράς ανέβασε το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο +13 (26-13), ενώ δήλωσε ξανά «παρών», τρία λεπτά μετά, για το +14 (28-14). Νέο γκολ του Τζηρά στην κόντρα και +15 (30-15) οι «ερυθρόλευκοι», με τη συμπλήρωση 46 λεπτών στο ματς, ενώ σκόραρε ξανά, για το +19 (35-16), στο 52:20. Στο 54ο λεπτό, ο Τζίμπουλας επανέφερε τη διαφορά των 19 τερμάτων (37-18), με τον Ολυμπιακό να επικρατεί στο ΣΕΦ με 38-21 των Κύπριων.