Ολυμπιακός - Δούκας 33-28: Νέα φιλική νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού νίκησε τον Δούκα με 33-28 σε αγώνα φιλικού χαρακτήρα.

Μία ακόμη φιλική νίκη πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας αντιμετώπισαν τον Δούκα στο «μπαλόνι» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, επικρατώντας με 33-28, στο έβδομο φιλικό της προετοιμασίας τους, ενόψει της φετινής αγωνιστικής σεζόν. Σε ένα δυνατό «τεστ», ο Ολυμπιακός είχε το «πάνω χέρι» στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκε ακόμα και με +8 (28-20) και τελικά, νίκησε με πέντε γκολ διαφορά τον Δούκα στο ΣΕΦ. Επόμενο φιλικό για τους «ερυθρόλευκους», στις 9/9, στο «μπαλόνι» του ΣΕΦ με αντίπαλο τον Πανελλήνιο.

Με γκολ του Σάββα, στην πρώτη επίθεση (0:30), «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο ματς, ο οποίος προηγήθηκε με 1-0. Με τον Σάββα να «χτυπάει» ξανά, στο 2:20, για το 2-1, ενώ ο Παπαβασίλης «βρήκε» δίχτυα στην κόντρα, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +2 (3-1), 30 δευτερόλεπτα μετά. Νέο γκολ του Παπαβασίλη (4:53) και 5-3 οι Κυπελλούχοι Ελλάδας, με τον διεθνή εξτρέμ να σκοράρει και πάλι, για το +3 (6-3), με τη συμπλήρωση έξι λεπτών. Ο Σλίσκοβιτς κράτησε το +3 (7-4), με ωραίο τέρμα, στο 7:55, όμως ο Δούκας μείωσε σε 7-6. Στο 14:19, ο Μιχαηλίδης «έγραψε» το 11-9, ο Σάββας το 12-10, στο 16ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους, ωστόσο, να προσπερνούν (12-13, 13-14). Ο Σλαβούλιτσα ισοφάρισε σε 14-14, στο 20:50, ο Τσιγαρίδας σε 15-15, στο 25ο λεπτό, αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές», πήρε προβάδισμα με 16-15, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάββα (28:18), ενώ ο Μιχαηλίδης διαμόρφωσε το 17-15 (29:40) του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 35:49, έφτασαν στο +5 (22-17) για πρώτη φορά, με γκολ του Τζίμπουλα, ο οποίος έκανε και το 23-19, στα 38 λεπτά. Στο 41:28, ήταν σειρά του Τζηρά να σκοράρει, κάνοντας το 24-19, ενώ ο Τζίμπουλας, με δύο διαδοχικά τέρματα, στο 44ο και 46ο λεπτό, «εκτόξευσε» τη διαφορά του Ολυμπιακού στο +6 (26-20). Νέο γκολ του Τζηρά και +7 (27-20) οι Κυπελλούχοι Ελλάδας, στο 48ο λεπτό, με τον Κάβτσιτς να σκοράρει στην κόντρα, για το +8 (28-20), στο 49:10. Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε αισθητά και ο Δούκας «έτρεξε» ένα 5-0 σερί, μειώνοντας σε 28-25, με τον Τζηρά, ωστόσο, να βάζει «στοπ», για το 29-25, στο 54ο λεπτό. Ο Δούκας μείωσε σε 29-28, όμως οι Σλίσκοβιτς (58:20) και Σάββας (58:55) έδωσαν προβάδισμα +3 (31-28). Στο 59:59, ο Κάβτσιτς διαμόρφωσε το τελικό 33-28, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν.

Δηλώσεις:

Σάββας Σάββας: «Η ομάδα δένει, η ομάδα φαίνεται ότι μέρα με τη μέρα, παιχνίδι με το παιχνίδι, γίνεται ακόμα καλύτερη. Αρχίζουμε και γνωριζόμαστε καλύτερα σαν παίκτες, οι αυτοματισμοί αρχίζουν και βγαίνουν στο γήπεδο. Σίγουρα, θέλουμε πολλή δουλειά ακόμα, είμαστε στην αρχή της σεζόν. Ωστόσο, πιστεύω, μέχρι το Super Cup θα είμαστε έτοιμοι για έναν πολύ δυνατό τελικό».