Ισλανδία-Ελλάδα 29-28: «Λύγισε» ξανά η Εθνική Νέων Ανδρών

Νέα ήττα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ γνώρισε η Εθνική Νέων Ανδρών με 29-28 από την Ισλανδία.

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νέων Ανδρών, η οποία ηττήθηκε με 29-28 από την Ισλανδία στο δεύτερο παιχνίδι της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ.

Στις λεπτομέρειες και σε ατυχείς στιγμές και συγκυρίες από αστάθμητους παράγοντες, έχασε η Ελλάδα την ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη στο ματς με την Ισλανδία, από την οποία ηττήθηκε με 29-28 στο Ρέντη, παρά την γενναία προσπάθεια της ‘’γαλανόλευκης’’.

Οι διεθνείς μας τα έδωσαν όλα, ωστόσο, δικαιούνται να διαμαρτύρονται έντονα ειδικά για πέναλτυ σε βάρος του Δικαιούλια στο 58:55’’ με το σκορ στο 27-26 υπέρ των αντιπάλων μας ενώ διατύπωσαν παράπονα και σε άλλες φάσεις, καθώς δεν αντιμετωπίσθηκαν με ισονομία.

Οι Βόσνιοι διαιτητές αρνήθηκαν να καταλογίσουν το προφανές πέναλτυ και στην κόντρα, η Ισλανδία σημείωσε το 28-26 με τον Γιόνασον στο 59΄ και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το αποτέλεσμα ενώ ακολούθησε το 29-26 από τον Ρούναρσον και τα δύο γκολ του Τόσκα στο 59.31 ‘’ και στο 59.54 ‘’ δεν αρκούσαν στην Εθνική μας που υποχρεώθηκε εντέλει σε ήττα με 29-28.

Πλέον, η τύχη της Εθνικής μας δεν εξαρτάται μόνο από τα δικά της αποτελέσματα αλλά και από συνδυασμό άλλων παιχνιδιών, καθώς θα πρέπει πλέον να χάσει η Αίγυπτος με Σερβία και Ισλανδία , να νικήσει η Εθνική μας την Σερβία και να έχουμε καλύτερη διαφορά τερμάτων στην τριπλή ισοβαθμία στους 2 πόντους.

Η Εθνική μας ομάδα αγωνίσθηκε με πάθος και πείσμα μέχρι το τέλος , πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση με εξαιρετικούς ιδιαίτερα τους Μπαμπατζανίδη ( 16/43 με 37% ), Τόσκα ( 7 γκολ ) , Παγιάτη ( 5 γκολ ), Παπάζογλου ( 4 γκολ ) και τον Γερουλάνο σε σημαντικό μέρος του δεύτερου μέρους.

Στο ξεκίνημα η Ελλάδα προηγήθηκε με 3-0 με τέρματα των Δικαιούλια, Παναγιώτου, Παγιάτη ενώ με την βοήθεια και σημαντικών αποκρούσεων από τον Μπαμπατζανίδη, το σαφές προβάδισμα διατηρήθηκε με γκολ του Τόσκα ( 6-3 στο 6.44’’ ).

Στο 11.31’’ ωστόσο, με υπομονή στο παιχνίδι τους και με γκολ από τους εξτρέμ, οι Ισλανδοί ισοφάρισαν σε 7-7 ενώ στο 13.30’’ η Ελλάδα έχασε τον Παναγιώτου με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι στον Γιόνασον.

Η Ισλανδία προηγήθηκε με 2 γκολ ( 11-9 ) στο 16.27’’ αλλά ο Παγιάτης ισοφάρισε σε 11-11 με 2 τέρματα του και η Ελλάδα προηγήθηκε στη συνέχεια με 13-11.

Ακολούθησε 3-0 σερί των Ισλανδών για το 13-14 στο 25.45’’ και το ημίχρονο έκλεισε με την Ελλάδα προηγούμενη με 15-14 με γκολ του Βασιλείου.

Δυναμική παρουσία της Ελλάδας στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους και δίκαια πήρε προβάδισμα με 21-17 ( με γκολ του Γερουλάνου ) με τη μεγαλύτερη διαφορά που είχε στο παιχνίδι, στο 41.20’’.

Αν και πίσω στο σκορ, η Ισλανδία φάνηκε ψύχραιμη, πίεσε, έτρεξε και με σερί 5-0 με ηγέτη τον Ρούναρσον, προηγήθηκε με 22-21 στο 47.30’’ αφήνοντας την Ελλάδα σχεδόν για 7 λεπτά δίχως γκολ, καθώς, χρειάσθηκε να φθάσουμε στο 48΄ώστε να σκοράρει ο Παπάζογλου ( 22-22 ).

Εκατέρωθεν τέρματα και από τις δύο ομάδες στα επόμενα λεπτά, με αποκρούσεις των γκολκίπερ και στο 57.30’’ ο Ρούναρσον έφερε και πάλι προηγούμενη την Ισλανδία με 26-25 για να ακολουθήσει το 26-26 από τον Παπάζογλου στο 57.43’’ , απόκρουση του Μπαμπατζανίδη αλλά γκολ στην επιστροφή της μπάλλας από τον Γκούντγιονσον ( 27-26 η Ισλανδία ).

Οι διαιτητές αρνήθηκαν το πέναλτυ στην Ελλάδα στην επόμενη φάση, ήλθαν τα 2 διαδοχικά γκολ των Ισλανδών για το 29-26 , τα 2 τέρματα του Τόσκα και το ματς ολοκληρώθηκε με την επικράτηση της αντιπάλου μας, με 29-28 μέσα σε διαμαρτυρίες και παράπονα από την εξέδρα και τον αγωνιστικό χώρο προς τους διαιτητές.

Tα πεντάλεπτα : 2-4, 6-7, 9-9, 11-11, 13-13, 14-15 ( ημίχρονο ), 15-18, 17-19, 19-21, 22-23 , 25-25, 29-28.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ : Σιγκούργιονσον, Ρούναρσον 6, Γιόνασον 6, Οκαρσον 6, Φίνσον, Θόρστενσεν, Αντρασον, Ορβαρσον, Αρναλντς 1, Γκούναρσον, Βίνταρσον, Γκούντγιονσον 5, Ασθορσον, Ανταλστέϊνσον 2, Θόρισον 3, Γκούσταφσον.

ΕΛΛΑΔΑ : Μπαμπατζανίδης, Τζωρτζίνης , Παπαγιάννης 2, Παγιάτης 5, Δικαιούλιας 2, Τόσκας 7, Κοτσιώνης 2, Κυριακίδης, Παναγιώτου 1, Παπάζογλου 4, Γερουλάνος 3, Σίνα, Βασιλείου-Τσάφος 2, Αλεξανδρίδης, Αναστασίου, Νικολίνταης.
Διαιτητές: Αμάρ Κονίτσιανιν-Ντίνο Κονίτσιανιν( Βοσνία ). Δίλεπτα : 4-5. Κόκκινη: Παναγιώτου (13:30 - επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτυ : 4/4-0/0