ΑΕΚ - Ολυμπιακός 23-19: «Κιτρινόμαυρο» προβάδισμα για τον τίτλο

Η ΑΕΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 23-19 και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Πιο κοντά στην κατάκτηση της φετινής Handball Premier έφτασε η ΑΕΚ μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού στο «Γ. Κασιμάτης» με 23-19.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (9-9) η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στο δεύτερο μέρος. Με ένα σερί 7-0 και έχοντας πρωταγωνιστές τους Ηλιόπουλο (6 γκολ) και Μαντάλινιτς (8 γκολ) κατάφερε να φτάσει στο 19-11 (48’) με αποτέλεσμα να διατηρήσει με άνεση το προβάδισμα έως το τέλος.

Οι Πειραιώτες έμειναν για 13 λεπτά χωρίς γκολ (35-48) και για δεύτερο ματς στο ΟΑΚΑ δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τα 19 τέρματα, ενώ η άμυνα στάθηκε καλά, χωρίς να πάρει βοήθειες από τον Μπάουερ που έμεινε στις 12 επεμβάσεις (σε 34 σουτ) με ποσοστό 36%, κάνοντας την πρώτη του απόκρουση στο δεύτερο μέρος στο 45’

Ο τέταρτος τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή (26/5, 19:30) στο κλειστό της Ηλιούπολης με την ΑΕΚ να ψάχνει νίκη- τίτλου και τον Ολυμπιακό τη νίκη για να στείλει τη σειρά σε πέμπτο και τελευταίο ματς (31 Μαΐου) στο ΟΑΚΑ.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-6, 7-6, 8-6, 9-9 (ημχ), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Αλμέιδα 2, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/4-2/3