AEK-Oλυμπιακός 21-19: «Κιτρινόμαυρο» 1-0 στους τελικούς της Ηandball Premier!

H AEK επικράτησε στον πρώτο τελικό της Ηandball Premier με 21-19 κι απέχει δύο νίκες από την επιστροφή της στην κορυφή του Ελληνικού χάντμπολ

Παίρνοντας μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα της στον ημιτελικό του Κυπέλλου την περασμένη Δευτέρα η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 21-19 στον πρώτο τελικό της Handball Premier, που φιλοξενήθηκε στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ κι έκανε το πρώτο βήμα κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Ο περσινός πρωταθλητής και πρόσφατος κυπελλούχος ήταν σε τραγική μέρα επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, αφού ως το 24' είχε καταφέρει να βρει δίχτυα μόνο πέντε φορές, καθώς ούτε σε κόντρα μπορούσαν να νικήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Σ΄εκείνο το χρονικό σημείο το σκορ ήταν 13-5, με τον Ολυμπιακό να μαζεύει προσωρινά τη την διαφορά με ένα 3-0 σερί αλλά στο ημίχρονο το σκορ ήταν 15-9.

Ωστόσο η εικόνα των «ερυθρολεύκων» άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο που ξεκίνησε μία μεγάλη ανατροπή.

Με τον Οστρούτσκο κατάφερε να μειώσει στο 40' στα τρία γκολ (17-14) και ο ίδιος παίκτης, με ένα σερί 6-0 της ομάδας του, ισοφάρισε σε 17-17 στο 41' , για πρώτη φορά στο ματς.

Μάλιστα ο Παπαβασίλης στο 50' έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους Πειραιώτες (18-19) που ωστόσο δεν ξανασκόραραν αφού ο Μάτσκεβιτς απέκρουσε δεύτερη φορά πέναλτι του Δομπρή αποτρέποντας το 20-20.

Ο Μάτσκεβιτς επιπρόσθετ είπε «όχι» και στο εξ επαφής σουτ του Γκρατζάν και ο Κεδέρης στη λήξη έκανε το 21-19.

Στο τέλος δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ Μπάουερ (είχε διάλογο με την κερκίδα) και Κεδέρη, η οποία έληξε, με τους παίκτες των γηπεδούχων να πηγαίνουν στην κερκίδα

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 21-19

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 7-4, 10-5, 13-6, 15-9 (ημ.), 17-11, 17-15, 17-17, 18-19, 19-19, 21-19

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ, Ζίφκοβιτς, Μαντάλινιτς 7, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης, Αρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι, Ρογκάλσκι, Λέμος, Κεδέρης 2.

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Μπάουερ, Νιόκας 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 6, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 1, Μπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης.

Διαιτητές: Νάτσκος, Χαρίτσος