ΠΑΟΚ - Oλυμπιακός 18-19: Με... σκούπα και 2-0 στους τελικούς ο πρωταθλητής!

Ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη στην Ηλιούπολη με 27-19 νίκησε και στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ 19-18 και προκρίθηκε στους τελικούς της Ηandball Premier με 2-0 νίκες

Τον αντίπαλο του (μεταξύ ΑΕΚ και Διομήδη Άργους) στους τελικούς της Ηandball Premier περιμένει ο Ολυμπιακός αφού ζευγάρωσε τις νίκες του επί του ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη!

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, στον δεύτερο ημιτελικό νίκησαν με 19-18 και έκαναν το 2-0 στη σειρά, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για την τελική φάση της Handball Premier.

Μετά το 27-19 στην πρώτη ημιτελική «μάχη» στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, οι πειραιώτες κυριάρχησαν στην έδρα των «ασπρόμαυρων», προηγήθηκε με 10-6 και 17-13, ενώ στα τελευταία λεπτά, έβγαλε χαρακτήρα και παρότι βρέθηκε πίσω (18-17), νίκησε με 19-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θρύλος έφτασε στο 17-13, με γκολ του Κανδύλα, κυριαρχώντας απόλυτα, όμως ο ΠΑΟΚ ανέβασε... στροφές και προσπέρασε (18-17).

Στο 18-18, ο Κοτανίδης απέκρουσε πέναλτι, κρατώντας «ζωντανούς» τους «ερυθρόλευκους», με τον Καραμπουρνιώτη να δίνει προβάδισμα, στο 29ο λεπτό, για το 19-18! Το τελευταίο λεπτό, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα του και έφυγε νικητής από τη Θεσσαλονίκη, «σφραγίζοντας» την πρόκριση για την τελική φάση.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-4, 4-5, 5-7, 6-8, 7-10 (ημχ.) 9-12, 11-13, 12-14, 14-17, 17-17, 18-19

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 2, Παπάζογλου 3, Αποστόλου, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης, Κουκμίσης 2, Καβουσανάκης, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης 4, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Κουτουλογένης, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής, Μπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 3, Γκρατζάν, Μπάουερ

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-5. Κόκκινη (Οστρούσκο 56:37-τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 2/4-1/2