Επέκτεινε το σερί στις 16 νίκες ο Ολυμπιακός (36-23 τα Βριλήσσια)!

O Ολυμπιακός νίκησε 36-23 τα Βριλήσσια στο κλειστό της Ηλιούπολης φτάνοντας τις 16 συνεχόμενες επιτυχίες στην Handball Premier και παίρνοντας... απόσταση τριών πόντων από την AEK!

Τη 16η διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο πρωταθλητής και πρωτοπόρος Oλυμπιακός στο τελευταίο χρονικά σαββατιάτικο ματς της Ηandball Premier.

«Θύμα» του, τα Βριλήσσια στο στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό της Ηλιούπολης.

Oι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο έγιναν οι μόνοι γηπεδούχοι που κέρδισαν ως τώρα στην 17η, αλλά σε ένα ματς στο οποίο αγωνίστηκαν χωρίς τους Κανδύλα, Δομπρή και Μοντόρο επικράτησαν των Βριλησσίων 36-23.

Έτσι αύξησαν τη διαφορά τους (+5) από την (2η) ΑΕΚ που παίζει τη Δευτέρα (06/02) με τον ΠΑΟΚ. Και ταυτόχρονα την πίεση για τους «κιτρινόμαυρους»...

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 2-1, 4-3 και 9-8, ωστόσο αντέδρασε εντυπωσιακά και «έκλεισε» το ημίχρονο με 19-9, με γκολ του Παπαβασίλη (29:58), «τρέχοντας» σερί 11-0, με έναν εξαιρετικό Κοτανίδη κάτω από τα δοκάρια! Στο δεύτερο ημίχρονο, 18 λεπτά μετά, τα Βριλήσσια πέτυχαν το 10ο τέρμα τους, μειώνοντας σε 19-10, με τον Μπουρζέ να επαναφέρει τη διαφορά στο +10 (20-10), στο 34:01. Στο 38ο λεπτό, ο Μπάγιος «έγραψε» το 22-12, ενώ ο Γκράτζαν έδωσε «αέρα» 13 γκολ (28-15) στους πρωταθλητές Ελλάδας, στο 47:15. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Πασσιάς έκανε το +14 (36-22), στο 59:16, ενώ στη συνέχεια, τα Βριλήσσια μείωσαν σε 26-23, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-8, 12-9, 16-9, 19-9 (ημχ), 20-10, 23-13, 25-15, 30-17, 34-21, 36-23

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Ρούσος, Νιοκάς, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Κουτουλογένης, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 7, Μπουρζέ 4, Βέμπερ 6, Πασσιάς 4, Σλαβούλιτσα 1, Γκρατζάν 2, Οστρούσκο 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.
ΕΣΝ Βριλησσίων (Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Βλάχος 2, Τόμπρος 2, Πανταζής 1, Αντωνιάδης, Καραμασιώτης 2, Ζαρίκος 1, Χερουβείμ 7, Βαμβακάς 1, Στάθης 1, Γιάκιτς 3, Κορκολής 1, Χάλαρης 2, Κιουλτζίδης, Τσαμούρης.

Διαιτητές: Γερουλάνος-Γερουλάνος. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 5/6 – 2/2