ΑΕΚ - ΧΑΝΘ 39-16: «Κιτρινόμαυρος» καταιγισμός

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ νίκησε με 39-16 τη ΧΑΝΘ στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Handball Premier.

Χωρίς να αντιμετωπίσει σθεναρή αντίσταση η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας της ΧΑΝΘ με 39-16 και συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της στη Handball Premier.

Oι «κιτρινόμαυροι» παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους, όμως αυτό δεν τους πτόησε καθώς έφτασαν σε μία εύκολη επικράτηση. Από το ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με 10-2 και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-7. Στην επανάληψη η ΑΕΚ έκανε συντήρηση δυνάμεων και έφτασε στην τελική επικράτηση με 39-16.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-2, 13-3, 15-4, 17-5, 20-7 (ημχ.), 21-8, 26-11, 28-13, 33-14, 36-14, 39-16

AEK (Αλβανός): Αραμπατζής 1, Τικ 5, Ζίβκοβιτς 6, Καλύβας 3, Μαντάλινιτς, Καλαμάτας, Αλμέιδα 3, Ηλιόπουλος 3, Κοτσιώνης 4, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Άρσιτς, Καλόμοιρος 2, Σόκολιτς 1, Βαρδαξόπουλος 6, Νικολαΐδης 1.

ΧΑΝΘ (Μαστορογιάννης): Σκούφας 4, Σ. Σαράφης 4, Πάντζιος, Ανδρεαδάκης 1, Ιωαννίδης, Σ. Σαράφης, Δάϊος, Κουκλοτίδης 1, Γιαννακίδης, Μπίλλιας 1, Καράγγελος, Αγαθόνικος, Σαμαράς 2, Σαμαράς, Κυριακίδης 4, Παπαδόπουλος 3, Φιλόσογλου.

Διαιτητές: Καρυδάκης- Γιακαλής, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 3/3-2/5.