Μόνη πρώτη, χάρη στον ...Ολυμπιακό, η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ εκμεταλλευόμμενη την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό σε συνδυασμό με τη δική της νίκη επί της Δράμας (35-25) έμεινε μόνη επικεφαλής της βαθμολογίας της Handball Premier

«Πιο καλή η μοναξιά...» τραγουδούν οι άνθρωποι κι οι φίλοι της ΑΕΚ αφού πλέον είναι η μόνη αήττητη ομάδα της Handball Premier και πρωτοπόρος της έστω και με (άθελη) «ερυθρόλευκη» χέιρα βοηθείας!

Η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό και σε συνδυασμό με τη δική της επικράτηση επί της Δράμας (35-25) διατηρήθηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της κορυφαίας κατηγορίας χάντμπολ της χώρας

Μετά το 14ο λεπτό η ΑΕΚ χάρη σ' ένα ξέσπασμα αποσπάστηκε και το 7-7 έγινε 12-7 (18')

Η Δράμα κατέβασε τον ρυθμό και μείωσε στα δύο τέρματα (14-12), για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 17-15 υπέρ της Ενωσης. Η διαφορά πήγε αμέσως στο +5 μετά από ένα γρήγορο ξέσπασμα της ΑΕΚ στο πρώτο 5λεπτο της επανάληψης, με την Δράμα ωστόσο να μένει σε επαφή με το σκορ (23-20 στο 39’).

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού ανά διαστήματα αντιμετώπιζε προβλήματα στην άμυνα, ωστόσο διατηρούσε μία σημαντική διαφορά ασφαλείας (29-23 στο 48’) την οποία αύξησε σταδιακά και έτσι εξασφάλισε την μοναξιά της κορυφής στο πρωτάθλημα.