Βριλήσσια - Ολυμπιακός 28-29: Πολύτιμη νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Για την έκτη αγωνιστική της Handball Premier ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας τα Βριλήσσια με 29-28.

Νικηφόρα επέστρεψε στο πρωτάθλημα, μετά την πρόκριση στη φάση των «32» του EHF European Cup, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 29-28 των Βριλησσίων εκτός έδρας, για την 6η αγωνιστική της Handball Premier και εξασφάλισαν ένα ακόμα πολύτιμο δίποντο. Οι «ερυθρόλευκοι», που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μοντόρο, Οστρούτσκο και Κανδύλα, ήταν ανώτεροι από τους γηπεδούχους, πήραν μεγάλες διαφορές στο ματς (11-17, 16-22, 22-26) και πανηγύρισαν το «διπλό» σε μία δύσκολη έδρα, συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 2:45, με τον Παπαδόπουλο, με τον Σλαβούλιτσα να κάνει το 4-2, στο 6:12. Με πέναλτι του Βέμπερ (10:35), οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο 6-4, ενώ ο Νιόκας πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, στο 16:17, για το 9-7, με τον Μιχαηλίδη να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (10-13, 23:10). Στο 29:20, ο Παπαβασίλης έτρεξε στην κόντρα και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με +4 (11-15) των Βριλησσίων.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (31:17), ο Παπαβασίλης ανέβασε τη διαφορά στο +6 (11-17), με γκολ στην κόντρα, με τον Γκράτζαν να «βρίσκει» δίχτυα στο 40ο λεπτό, για το 22-16. Τα Βριλήσσια μείωσαν σε 22-20, όμως ο Γκράτζαν «χτύπησε» ξανά (46:58), για το 23-20 των «ερυθρόλευκων». Στο 51ο λεπτό, ο Παπαβασίλης οδήγησε ξανά τον Ολυμπιακό στο +4 (22-26), όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 29-28, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς στα Βριλήσσια.