Πρόκριση με 2 νίκες για τον Ολυμπιακό στους «32» του EHF Cup

Ο Ολυμπιακός μετά την νίκη στο πρώτο ματς (34-24) έκανε το «2 στα 2» κόντρα στην Σλόμποντα στην Τούζλα (29-17) και συνεχίζει στην τρίτη φάση του EHF Cup.

Έχοντας κερδίσει με 10 γκολ διαφορά (34-24) από το πρώτο παιχνίδι, Ολυμπιακός σφράγισε την πρόκριση του στους «32» τoυ EHF Cup κερδίζοντας και στην Βοσνία (Τούζλα) την Σλόμποντα με 29-17

Οι πρωταθλητές Ελλάδας καίτοι δεν φόρτσαραν ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα. Βρέθηκαν μία στιγμή στο +2 (4-6), η Σλόμποντα προηγήθηκε με 11-10, για να κλείσει το ημίχρονο με τον Ολυμπιακό προηγούμενο 12-11.

Στην επανάληψη, με το ματς να είναι ουσιαστικά «αγγαρεία», το πρώτο 4λεπτο κύλησε χωρίς γκολ. Εκεί άνοιξε λογαριασμό ο Βέμπερ και το παιχνίδι πήρε ρυθμό. Το ένα γκολ διαδέχονταν το άλλο, χωρίς ωστόσο να ξεφεύγει κάποια ομάδα (στο 40’ προβάδισμα 17-15 ο Ολυμπιακός).

Η εικόνα αυτή έμεινε ως το 50’, με τον Ολυμπιακό να κρατάει μία διαφορά τριών τερμάτων μετά το 52’ και την αυξάνει στο τελευταίο 5λεπτο (με πρωταγωνιστή τον Βέμπερ που σημείωσε 10 τέρματα), για να πάρει τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς κόντρα στους Βόσνιους.

Σλόμποντα: Τσάγιτς, Μπούλινα 7, Μπέσιτς 5, Ντραγκίσεβιτς, Βούγιοβιτς, Σούχονζιτς 2, Βούκοβιτς, Τζούκιτς, Μπαριακτάροβιτς 1, Μπάιριτς, Σάγιτς, Πίριτς, Μίλκουνιτς, Σίσκουσιτς 4, Μποροζάν, Χάντροβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοτανίδης, Παπαδόπουλος 2, Ρούσος, Νιόκας 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Δομπρής, Βέμπερ 10, Πασσιάς, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 2, Γκραντιάν 3, Μιχαηλίδης, Παπαδημητρίου.