Handball Premier: Διπλό στην Έδεσσα ο Ολυμπιακός και... απόλυτοι Δικέφαλοι!

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Αερωπό στην Έδεσσα 28-24, ενώ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έφτασαν τις 4 νίκες σ' ισάριθμες αγωνιστικές επικρατώντας του Διομήδη στο Άργος (30-25) και της ΧΑΝΘ, εντός έδρας (32-27) αντίστοιχα

Επιστροφή στη δράση μετά από 20 μέρες για την Handball Premier, λόγω εθνικής ομάδας, με τους «μεγάλους» να δείχνουν ανεπηρέαστοι από τη διακοπή.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Έδεσσα, επικρατώντας με 28-24 του Αερωπού, για την 4η «στροφή» του πρωταθλήματος.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς, ήταν ανώτεροι από τους γηπεδούχους, παίρνοντας μεγάλες διαφορές στο σκορ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και στα πρώτα τρία λεπτά, προηγήθηκε με 3-0, με τρία γκολ στην κόντρα από τους Παπαδόπουλο (2) και Νίοκας, με τον Αερωπό να ισοφαρίζει, στη συνέχεια

Με σκόρερ τον Καραμπουρνιώτη, οι πρωταθλητές Ελλάδας «ανέβηκαν» στο +2 (3-5), ενώ ο Σλαβούλιτσα «έγραψε» το 7-4 και ο Παπαβασίλης το 8-4, στο 18ο λεπτό! Ο Σλαβούλιτσα σκόραρε ξανά, κρατώντας το +4 (5-9) των «ερυθρόλευκων», όμως οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ (7-9).

Με ωραίο τέρμα στο 23ο λεπτό, ο Γκράτζαν ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +3 (7-10), ενώ στο 26ο, ο Δομπρής έδωσε «αέρα» +4 (7-11) στον Θρύλο. Μετά από εξαιρετική άμυνα, ο Βέμπερ σκόραρε σε κενή εστία, με σουτ πίσω από το κέντρο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη μεγαλύτερη του διαφορά στο ματς, κάνοντας το 12-7. Με νέο γκολ του Γκράτζαν, οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το 13-9, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 13-11.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά με +4 (12-16), με σκόρερ τον Παπαδόπουλο, με τον Νιόκας να κάνει το 17-12, στο 37ο λεπτό.

Ο Βέμπερ «χτύπησε» ξανά και σκόραρε για το 18-14, με τον Παπαδόπουλο να οδηγεί τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (15-20). Ο Δομπρής «βρήκε» και πάλι δίχτυα, για το 21-16, ενώ στο 52ο λεπτό, έκανε το 24-20. Με νέο εξαιρετικό γκολ του Δομπρή, στο 57ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 26-23, με τον Παπαβασίλη να σκοράρει, για το 27-23. Στην τελευταία επίθεση, ο Δομπρής πέτυχε ένα ακόμα τέρμα, για το τελικό 28-24 των πρωταθλητών!

Συνεχίζουν τις... πτήσεις οι «δικέφαλοι»

Την ίδια στιγμή η ΑΕΚ πετύχαινε την 4η της νίκη, σε ισάριθμα ματς, στο Άργος, επί του Διομήδη, με 30-25, πιάνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας την έτερη «απόλυτη» ομάδα του πρωταθλήματος τον ΠΑΟΚ (32-27, εντός έδρας, την ΧΑΝΘ, που δεν κερδίζει από την πρεμιέρα,).

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι - χέρι" με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το πρώτο μέρος στην ισοπαλία (11-11). Ωστόσο στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αλέξη Αλβανού ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος και πήρε τη νίκη. Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ήταν ο Μαντάλινιτς, ο οποίος πέτυχε οκτώ τέρματα.

Στα άλλα παιχνίδια της σημερινής (22/10) ημέρας η Δράμα και ο Ζαφειράκης ξεπέρασαν τα εμπόδια του Ιωνικού και των Βριλησσίων αντίστοιχα.