Δούκας-Ολυμπιακός 27-37: Ξανά σε τροχιά νικών!

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη του νίκη στην φετινή Handball Premier επικρατώντας 37-27 εκτός έδρας του Δούκα.

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του την ήττα της πρεμιέρας και επέστρεψε στις επιτυχίες νικώντας με 37-27 εκτός έδρας τον Δούκα για την δεύτερη αγωνιστική της Handball Premier.

Η ποιότητα των «ερυθρόλευκων» ήταν εμφανής, σε ένα ματς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Νίοκας, με τον Βέμπερ να πρωταγωνιστεί. Μετά την ήττα (25-22) από την ΑΕΚ στο «Γ. Κασιμάτης», στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, έπαιξε ωραίο χάντμπολ και πανηγύρισε το δίποντο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-0, με τον Βέμπερ (4:30). Ο Παπαβασίλης έκανε το 3-1 για τον Ολυμπιακό, με τον Βέμπερ να σκοράρει δύο ακόμα τέρματα για το 5-2, στο 7ο λεπτό. Ο Καραμπουρνιώτης έκανε το 6-2, ο Βέμπερ σκόραρε και πάλι (11:40) για το 7-3, με τους «ερυθρόλευκους» να πατάνε «γκάζι» και να φτάνουν στο +7 (4-11), ξανά με τον Αυστριακό! Ο Καραμπουρνιώτης «βρήκε» δίχτυα για το 12-4, με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο να «τελειώνει» το ημίχρονο, με γκολ στην «εκπνοή», για το 17-11 του Ολυμπιακού.

Στο 33ο λεπτό, ο Σλαβούλιτσα ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +7 (12-19) για την ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη, με τον Βέμπερ να κάνει το 21-14 και το 22-15. Ο Παπαβασίλης «βρήκε» δίχτυα για το 24-16, με τον Βέμπερ να δηλώνει ξανά «παρών», σκοράροντας δύο ακόμα τέρματα (17-25, 19-26). Στο 44ο λεπτό, ο Πασσιάς έκανε το 29-21 για τον Ολυμπιακό, με τον Δούκα να μην μπορεί να πλησιάσει. Στο 55ο λεπτό, Κανδύλας (25-33) και Παπαδόπουλος σκόραραν για το 34-25, ο Λιόλιος «έγραψε» το 36-26, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν στη νίκη με +10 (27-37).