Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20: Ήττα από την Ελβετία και τέταρτη θέση για την Εθνική Νέων

Η Εθνική Νέων ηττήθηκε με 23-26 από την αντίστοιχη της Ελβετίας στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20 και περιορίστηκε στην 4η θέση της διοργάνωσης.

Την ήττα με σκορ 23-26 γνώρισε η Εθνική Νέων από την αντίστοιχη της Ελβετίας στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20, με συνέπεια να περιοριστεί στην 4η θέση της διοργάνωσης.

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε ιδανικά, αφού προηγήθηκε 3-0 (6’) με τον Κοτσιώνη, 4-1 (9’) με τον Αλεξανδρίδη και 8-5 (15’) με τέρμα του Παπάζογλου. Στη συνέχεια υπήρξε ένα κακό διάστημα 7 λεπτών με τους Ελβετούς να «τρέχουν» σερί 4-0 και να προηγούνται 9-8 (22’), ενώ η ελληνική ομάδα φάνηκε να έχει… κολλήσει επιθετικά, σκοράροντας ένα γκολ στα 11 λεπτά.

Με τις καλές επεμβάσεις του Μπαμπατζανίδη και τέρματα των Αναστασίου, Στεφανίτση και Τζωρτζίνη -έπειτα από εντυπωσιακό συνδυασμό και πάσα Κοτσιώνη στην εκπνοή- η «γαλανόλευκη» γύρισε το ματς και με σερί 3-0 πήγε στα αποδυτήρια με +3 (10-12).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Ελβετοί εκμεταλλεύτηκαν τη δίλεπτη στον Αλεξανδρίδη, αλλά και την επιθετική δυστοκία της Ελλάδας, μετατρέποντας το 10-12 (30’) σε 16-12 (40’) με σερί 6-0. Για την Εθνική μας τη λύση έδωσε ο Αλεξανδρίδης (16-13 στο 41’) μετά από 11 λεπτά χωρίς γκολ.

Η συνέχεια ήταν ακόμα δυσκολότερη με τους Ελβετούς να έχουν πλέον και την ψυχολογία με το μέρος τους και τον τερματοφύλακα Μπάχμαν σε μεγάλη ημέρα, κατάφεραν να ξεφύγουν με +7 (21-14) στο 47’ με συνολικό επιμέρους σκορ 11-2 και +8 (23-15) στο 49’.

Η «γαλανόλευκη» έκανε την αντεπίθεση της μειώνοντας σε 23-20 (55’) με σερί 5-0 και 25-23 στο 58’ με επιμέρους σκορ 8-2! Δυστυχώς όμως δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και οι Ελβετοί «κλείδωσαν» τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο με τέρμα του Μπάμερτ στο 59:28 (26-23), λίγο πριν ο Στεφανίτσης στείλει τη μπάλα στο δοκάρι από τα 7 μέτρα.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 6-8, 7-8, 9-9, 10-12 (ημχ.), 12-12, 16-12, 19-14, 23-16, 23-20, 26-23.

ΕΛΒΕΤΙΑ (Τόμπλερ): Μπάχμαν, Άελεν, Γκομπόσο 1, Ρίντερκενχτ 1, Λέοπολντ 5, Οστερβάλντερ 2, Βαλντβόγκελ 2, Ράιχμουθ, Βίλεκε, Σάιντιγκερ, Σνάιντερ 1, Μπάμερτ 6, Κότς 1, Μιρντίτα 3, Χάινις, Σαχίν 4.

ΕΛΛΑΔΑ (Γεωργιάδης): Στεφανίτσης 2, Σίνα, Παγιάτης 3, Παπαγιάννης, Τζωρτζίνης 2, Παπάζογλου 4, Δικαιούλιας 5, Μπαμπατζανίδης, Αλεξανδρίδης 4, Κυριακίδης, Αναστασίου 1, Παναγιώτου, Κοτσιώνης 7, Γερουλάνος, Μπατής, Ασλής