Ολυμπιακός - ΑΕΚ 22-21: Μία νίκη μακριά από τον τίτλο!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 22-21 και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα της Handball Premier.

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε στους τελικούς της Handball Premier o Ολυμπιακός, επικρατώντας με 22-21 της ΑΕΚ, και πλέον απέχει ακόμα μία για να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο μέρος, όμως βελτίωσαν την άμυνά τους στο δεύτερο ημίχρονο και επέστρεψαν δριμύτεροι, έχοντας σε καλή μέρα τον Μπάουερ, ενώ με τον Παπαβασίλη βρήκαν μία σπουδαία λύση και στην επίθεση.

Από την άλλη, η Ένωση, παρά το γεγονός ότι έκλεισε στο πρώτο ημίχρονο προηγούμενη, δεν είχε αντίδοτο στο παιχνίδι του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να υποστεί τη δεύτερη ήττα της σε δύο ματς.

Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί την επόμενη Δευτέρα (16/5) στη Χαλκίδα με γηπεδούχο την ΑΕΚ, η οποία θα έχει μία τελευταία ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι του τίτλου, ενώ σε διαφορετική περίπτωση ο Ολυμπιακός θα κατακτήσει το πρωτάθλημα με «σκούπα».

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-6, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημίχρονο), 13-14, 15-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 7, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος, Άντζελιτς, Μυλωνάς 2, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 3, Κεδέρης 4.