ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 21-27: Προβάδισμα τίτλου για την «Ένωση»

Σπουδαίο «διπλό» για την ΑΕΚ στην έδρα του ΠΑΟΚ, όπου διατήρησε τη πρωτιά στη βαθμολογία και έκανε ένα μεγάλο βήμα… τίτλου.

H ΑΕΚ αναδείχτηκε νικήτρια στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, στο «Σπίτι του Χάντμπολ», κερδίζοντας με 27-21 την αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Β' Φάσης της Handball Premier σήμερα...

Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» όχι μόνο παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αλλά είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την είσοδο στους τελικούς καθώς επίσης και το πλεονέκτημα έδρας μέχρι τέλους!

Με σχήμα επτά εναντίον έξι στην επίθεση, ο Παναγιώτης Γούσιος ρίσκαρε επιθετικά, βγάζοντας εκτός παιχνιδιού τον τερματοφύλακα, προκειμένου ο ΠΑΟΚ να βρει περισσότερες λύσεις.

Το σχήμα αυτό φάνηκε αποδοτικό, καθώς οι παίκτες του «δικέφαλου του Βορρά» βρήκαν λύσεις, βγάζοντας παράλληλα ποικιλία στο σκοράρισμα όσον αφορά τα πρόσωπα. Ενώ με σύμμαχο το πάθος και τις ώριμες αποφάσεις στο παιχνίδι τους, οι κρατούσαν επαφή με το σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 13-14.

Σ' ένα δεύτερο ημίχρονο το οποίο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και παρά τις σοβαρές απουσίες, ο ΠΑΟΚ μέχρι και στο τελευταίο δεκάλεπτο, 19-21 υπέρ της ΑΕΚ, έχοντας τον Τζωρτζίνη επιθετικά σε μεγάλη μέρα.

Στα τελευταία λεπτά ωστόσο, η «Ένωση»… πάτησε το γκάζι, εκμεταλλεύτηκε την κούραση που έβγαλε ο αντίπαλος της και πήρε μια διαφορά ασφαλείας, με 25-20. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε έως το τέλος, με το 21-27 υπέρ της να της δίνει μια σημαντική νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-5, 8-9, 10-10, 11-13, 13-14 (ημχ), 15-16, 15-17, 18-20, 19-21, 20-25, 21-27

ΠΑΟΚ (Πάνος Γούσιος): Γκιγκόφ, Δεληζάνος 3, Παλάσκας, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 1, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 4, Μισαηλίδης 2.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης 1, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 4, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου 3, Ουγκάλντε 5, Καλόμοιρος 1.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Μπέτμαν. Δίλεπτα: 2-3. Πέναλτι: 3/4-0/1.