ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 22-26: Διπλό του «απόλυτου» και «πενταρέ» νικών στα πλέι οφς!

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 5η νίκη του σε ισάριθμα ματς της 2η φάσης του πρωταθλήματος της Handball Premier επικρατώντας 26-22 του ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη και ο στόχος της παρουσίας στους τελικούς του πρωταθλήματος είναι πιο κοντά!

Το «απόλυτο» του στη 2η φάση του πρωταθλήματος της Handball Premier επέκτεινε στα 5 ματς ο Ολυμπιακός αφού στο εξ αναβολής ματς της 4ης αγωνιστικής νίκησε στην Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ με 26-22.

Αποτέλεσμα που φέρνει πιο κοντά τον στόχο παρουσίας των «ερυθρολεύκων» στους τελικούς του πρωταθλήματος

Με τον Σεϊρεκίδη εκτός μάχης και τον Στογιάνοβιτς να αποχωρεί και αυτός τραυματίας στα μέσα του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 16 βαθμούς και στην τρίτη θέση (έχει ματς λιγότερο), ενώ από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός έπιασε στην κορυφή με 18 βαθμούς την ΑΕΚ (έχει ματς λιγότερο).

Με πρωταγωνιστή τον Στογιάνοβιτς ο «δικέφαλος του βορρά» δεν επέτρεπε στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με περισσότερα από δύο γκολ στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου (6-8 στο 15′). Ο Σέρβος αποχώρησε σε εκείνο το σημείο με πρόβλημα στον αχίλλειο,

Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης κρατούσαν τον Δικέφαλο σε επαφή με το σκορ (8-10 στο 21′). Στα τελευταία λεπτά οι λύσεις περιορίστηκαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν τη διαφορά και να πάνε μπροστά στα αποδυτήρια με 11-16.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η διαφορά ανέβηκε στα 7 γκολ (12-19), όμως η αντίδραση των γηπεδούχων τους έφερε στο γκολ (18-19).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά διαφορά δύο γκολ (19-21) με τους παίκτες του Γούσιου να χάνουν τρεις επιθέσεις σε παίκτη παραπάνω

Οι «ερυθρόλευκοι» το εκμεταλλεύτηκαν και άνοιξαν και άλλο τη ψαλίδα (19-24) πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Η εικόνα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά με το τελικό 22-26 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 22-26

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 6-8, 7-9, 10-13, 11-16 (ημχ.), 12-17, 14-19, 18-20, 19-22, 19-24, 22-26

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Γιορανίδης, Δεληζάνος, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου, Νικολαϊδης 2, Μέντουριτς, Μπάρμπας, Βαφείδης, Αποστόλου, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 4, Τριανταφυλλίδης 2, Στογιάνοβιτς 4, Τζωρτζίνης 6, Μισαηλίδης 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας 2, Μπάγιος 4, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 3, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 4, Μοντόρο 2, Σαβούλιτσα 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τσιάνας- Πατιός, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/4-0/1