ΑΕΚ-Φίλιππος Βέροιας 36-26: Στους «8» του Κυπέλλου η «Ένωση»

Ανώτερη αποδείχθηκε η ΑΕΚ του Φίλιππου Βέροιας, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών στο χάντμπολ.

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε για μισό ημίχρονο αλλά τελικά επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας εκτός έδρας για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ανδρών και πήρε τη πρόκριση για τα προημιτελικά, όπου αντίπαλός της θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ΧΑΝΘ-ΑΣΕ Δούκα (06/02, 18:00), σε εκτός έδρας νοκ άουτ αναμέτρηση, που θα διεξαχθεί στις 26 ή 27 Φεβρουαρίου.

«Νωθρό» ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ, με την Βέροια να πατάει καλύτερα στην έδρα της και να παίρνει το προβάδισμα (8-6). Η «Ένωση» σε εκείνο το σημείο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, με τους Ουγκάλντε, Αραμπατζή και Νικολαΐδη να σκοράρουν, παίρνοντας προβάδισμα (10-12), ενώ στη συνέχεια ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ σε 12-17. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να πετύχουν ακόμα 4 γκολ και να πάνε στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 8 τέρματα (13-21).

Διαδικαστικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν και να αυξάνουν τη διαφορά μέχρι και τα 11 τέρματα. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Καλόμοιρος με 6 τέρματα.

Tα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 8-7, 10-12, 12-17, 13-21, 16-24, 18-26, 21-30, 23-32, 24-35, 26-36

Φίλιππος Βέροιας (Παυλίδης Θεόδωρος): Μποροντάι, Ρίζος, Μέχιτς 2, Σόφρανατς, Κουκουτσιάδης 3, Καραγιοβάνης, Κυριακίδης 1, Μούχιτς 5, Φιλοσόγλου Β. 3, Στανκίδης, Άγκοβιτς 2, Παπαδόπουλος 8, Φιλοσόγλου Κ., Παπαγιάννης 2, Τσάμητρος.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Μπριάτκα 4, Βασιλείου-Τσάφος, Στεφάνοβιτς, Νικολαΐδης 4, Λέμος 1, Άντζελιτς, Στάθης 1, Ηλιόπουλος 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 4, Παπαδιονυσίου 5, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 6.

Διαιτητές: Λινάρδος, Νικολαΐδης