Handball Premier: Πρώτο βήμα τίτλου για την ΑΕΚ με νίκη 36-27 επί του ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ με 36-27 στο ΟΑΚΑ στον πρώτο τελικό της Premier και απέχει μόλις μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος χάντμπολ.

Ένα βήμα πριν από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται το ανδρικό τμήμα χάντμπολ της ΑΕΚ μετά τη σημερινή (4/7) νίκη επί του ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό της Premier.

Η «Ένωση» επιβλήθηκε άνετα του «Δικεφάλου του Βορρά» με σκορ 36-27 στο ΟΑΚΑ και την ερχόμενη Τρίτη (6/7) θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη με σκοπό να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου πρωταθλήματος και ταυτόχρονα ενός ιστορικού τρεμπλ!

Οι γηπεδούχοι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο του ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του και κατάφεραν να χτίσουν από το πρώτο ημίχρονο μία καλή διαφορά (+7, 19-12), η οποία στο δεύτερο μέρος μεγάλωσε περισσότερο (+10, 29-19 στο 45'), για να φτάσουν στο τελικό σκορ.

Ο δεύτερος τελικός θα πραγματοποιηθεί μεθαύριο (6/7) στις 16:30 (ΕΡΤ 3) στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα.

Αν χρειαστεί τρίτο ματς, θα γίνει και πάλι στην Αθήνα την προσεχή Πέμπτη (8/7, 16:30, ΕΡΤ 3).

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-7. Πέναλτι: 2/2-1/1.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 9-6, 13-8, 15-11, 19-12 (ημίχρονο), 22-15, 26-18, 29-19, 31-22, 33-25, 36-27.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Γιάντσα, Τζηράς 8, Δομπρής 2, Στάθης, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 5, Νούιτς 2, Αραπακόπουλος 2, Καλόμοιρος 3, Μπουνέτα 5, Κεδέρης 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος 5, Νικολαΐδης 1, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 3, Σεϊρεκίδης 6, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Λιάπης 5, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης 2, Στογιάνοβιτς, Τζωρτζίνης 1.