Βέροια - ΠΑΟΚ 24-26: Κατέκτησαν και φέτος το Κύπελλο οι «ασπρόμαυρες»

Η ομάδα χάντμπολ γυναικών του ΠΑΟΚ νίκησε τη Βέροια με 26-24 στο ΔΑΚ Κορυδαλλού και κατέκτησε για πέμπτη φορά το Κύπελλο Ελλάδας.

Για πέμπτη συνολικά φορά και για τρίτη διαδοχική χρονιά η ομάδα χάντμπολ γυναικών του ΠΑΟΚ αναδείχθηκε κυπελλούχος Ελλάδας. Οι «ασπρόμαυρες» νίκησαν στο ΔΑΚ Κορυδαλλού την αξιόμαχη Βέροια με 26-24.

Ο αγώνας ήταν αρκετά αμφίρροπος με την ομάδα της Ημαθίας να ξεκινά καλύτερα το παιχνίδι και να διατηρεί το προβάδισμα της. Η Γκάτζιου όμως ανέλαβε δράση για τις τυπικά φιλοξενούμενες και με κομβικά γκολ κράτησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης κοντά στο σκορ.

Έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 18-18. Στην επανάληψη όμως το σκηνικό δεν ήταν το ίδιο καθώς ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνα του καταφέρνοντας με αυτό τον τρόπο να περιορίσει την επίθεση της Βέροιας.

Με πρωταγωνίστριες τις Γκάτζιου, Μπελέσκα και Χατζηπαρασίδου οι νικήτριες ανέβασαν τη διαφορά στο 24-20 ολοκληρώνοντας έτσι την υπόθεση νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 10-8, 14-11, 16-15, 18-18 (ημχ), 18-19, 19-21, 19-22, 20-24, 21-25, 24-26

ΒΕΡΟΙΑ (Τεό Παυλίδης): Κερλίδη, Εμμανουηλίδου 1, Τζούρισιτς 2, Καραμπατζάκη, Ανθίτση, Καμπόιμ, Ζενέλη 3, Κωστοπούλου 5, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Σαμπά 8, Λύτρα, Νούσια 3, Βασιλειάδου 1, Νταβίντοβιτς 1

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση, Μπελέσκα 6, Στογιάνοβιτς, Σεβδίλη, Κατσούνη, Νίκολιτς 1, Καραχαρίση, Γιοβανόνσκα 3, Καιβκόβα, Γκάτζιου 9

Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη Δίλεπτα: 7/8 Πέναλτι: 4/5, 6/6.