Ο Ραντούλοβιτς σταμάτησε τον Ολυμπιακό

Ο τερματοφύλακας Ραντούλε Ραντούλοβιτς έκανε σωρεία αποκρούσεων και η ΑΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 20-13 κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

H εμφάνιση δεν ήταν καλή για τους ερυθρόλευκους που είχαν πολλά προβλήματα στην επίθεση αλλά είναι αλήθεια ότι έπεσαν και πάνω σε έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα ο οποίος τους σταμάτησε σε περισσότερες από 15 φάσεις.

Με τον κόσμο στο πλευρό της στην κλειστή σάλα του ΟΑΚΑ η ΑΕΚ πήρε διαφορά στο σκορ από τα πρώτα λεπτά (5-2) την οποία σιγά σιγά μεγάλωσε και την έφτασε στο 10-4!

Ο Ολυμπιακός σημείωσε μόλις 4 τέρματα σε 29 λεπτά αγώνα και μοιραία βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 12-5.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ συντήρησε τη διαφορά που είχε χτίσει (16-7 και 18-9) ενώ την έφτασε και στα 10 γκολ (20-10). Ο Ολυμπιακός μείωσε στο τέλος στο 20-13 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-2, 5-3, 6-3, 10-4, 12-5 (ημ), 14-7, 16-8, 17-9, 18-9, 20-11, 20-13

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 2, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Κρητικός 2, Πετρίσεβιτς 2, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 1, Στούμπης 2, Κανδύλας 1, Σανίκης , Αλβανός , Παπαδιονυσίου 1 , Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

Ο 3ος Τελικός θα γίνει στου Ρέντη την Τετάρτη 30 Μαΐου 2018 στις 17:30. Με νίκη η ΑΕΚ θα στεφθεί πρωταθλήτρια. Αν ο Ολυμπιακός μειώσει η σειρά θα συνεχιστεί.

4ος Τελικός: ΟΑΚΑ (Γ. Κασσιμάτης), Σάββατο 2 Ιουνίου 2018, 15:00 -αν χρειαστεί-

5ος Τελικός: Ρέντη, Τετάρτη 6 Ιουνίου 2018, 17:30 -αν χρειαστεί-