Dubai Tennis Championships: Τσιτσιπάς - Στρουφ 2-1: Στα ημιτελικά με ανατροπή (highlights)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Ζαν Λενάρντ Στρουφ 2-1 σετ για τον τρίτο γύρο του τουρνουά Dubai Tennis Championships.

Μετά τις νίκες του επί των Πάμπλο Καρένο Μπούστα κι Αλεξάντερ Μπούμπλικ ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε σήμερα τον Γερμανό Ζαν Λενάρντ Στρουφ με 46, 6-4, 6-4 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά Dubai Tennis Championships.

Ο 29χρονος Γερμανός, Νο 34 στον κόσμο, ήταν ιδιαίτερα φορμαρισμένος όπως μαρτυρούσαν οι νίκες του επί των Ρομπέρτο Μπαουτίστα και Νικολόζ Μπασιλασβίλι στους προηγούμενους γύρους.

Ο Στρουφ μάλιστα είχε κερδίσει τα δύο τελευταία από τα τρία ματς που έχει δώσει με αντίπαλο τον Στέφανο Τσιτσιπά, στα τουρνουά της Βαρκελώνης και του Σινσινάτι, κατά τη διάρκεια της περσινής σεζόν.

Και ξεκίνησε πολύ καλά και στο Ντουμπάι, κερδίζοντας το πρώτο σετ με 6-4. Αυτό ήταν το πρώτο σετ που έχασε ο Τσιτσιπάς μετά από έξι αγώνες. Αλλά είχε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το ματς, παίρνοντας τα δυο επόμενα σετ με 6-4, 6-4, σημειώνοντας την 7η σερί νίκη του.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στα ημιτελικά θα είναι ο Βρετανός Ντάνιελ Έβανς που απέκλεισε με 6-2, 7-6(9) τον Αντρέι Ρούμπλεφ.