Adios Μαδρίτη για Τσιτσιπά

Η Μαδρίτη δεν του πάει όσο η Βαρκελώνη μια και ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε στον 1ο γύρο του του μαδριλένικου Όπεν.

Δράστης ο Ρώσος Εβγκένι Nτονσκόι ο οποίος νίκησε τον 19χρονο Έλληνα πρωταθλητή με 2-1 σετ ύστερα από μάχη που κράτησε 2 ώρες και 40 λεπτά.

Προερχόμενος από μαραθώνια ματς στο τουρνουά του Εστορίλ o Τσιτσιπάς που δεν πρόλαβε να φορτίσει τις μπαταρίες του, πήρε το πρώτο σετ με 7-5 αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει την κυριαρχία του στο κορτ στο υπόλοιπο του αγώνα

Πληγώθηκε από τα 19 χαμένα break points (!) που είχε στο ματς με αποτέλεσμα να χάσει τα άλλα δυο σετ με 6-4, 7-6(3).

Στο κρίσιμο τάι-μπρέικ του τελικού σετ ο Στέφανος βρέθηκε πίσω με 3-0 και 6-1. Έσωσε δυο από πέντε ματς-πόιντ αλλά ο Ντονσκόι τέλειωσε το ματς στο δικό του σερβίς.