Τσιτσιπάς - Κύργιος 1-2: Ήττα παρά τη μεγάλη προσπάθεια για το Στέφανο (vids)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ηττήθηκε από τον Νικ Κύργιο με 2-1 σετ για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του ATP Cup.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μεγάλη προσπάθεια ωστόσο κάτι τα νεύρα κάτι οι λεπτομέρειες έφεραν την ήττα με 2-1 σετ, 6-7 (7), 7-6, (3), 6-7 (5), σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε 2,5 ώρες από τον Νικ Κύργιο για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του ATP Cup.

Χαρακτηριστικό του ότι το παιχνίδι κρίθηκε στην κυριολεξία στις λεπτομέρειες, είναι το γεγονός πως όλα τα σετ κρίθηκαν στο tie break.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή με τους δυο πρωταθλητές να δείχνουν την εξαιρετική τεχνική τους στα σερβίς. Τελικά ο Κύργιος κατέκτησε το πρώτο σετ με 7-6 (7).

Ο Στέφανος επανήλθε όμως δριμύτερος στο δεύτερο και επικράτησε με 7-6 (3). Στο τελευταίο σετ ωστόσο ο Αυστραλός όντας πιο ψύχραιμος στο τέλος, το κατέκτησε με σκορ 7-6 (5).