Τσιτσιπάς - Χουρκάζ 2-1: Με Τζόκοβιτς στους «8» του Shanghai Masters ο Στέφανος (highlights)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-1 του Χούμπερτ Χουρκάζ και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Shanghai Masters.

Μετά από δύο ώρες και 13 λεπτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Χούμπερτ Χουρκάζ με 2-1 σετ (7-5, 3-6, 7-6 (5)) και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά του Shanghai Masters.

Στο πρώτο σετ ο Πολωνός ήταν εκείνος που είχε το προβάδισμα ωστόσο ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να πάρει το πρώτο σετ. Στο δεύτερο όμως ήταν η σειρά του Χουρκάζ να κατακτήσει το σετ και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο και πιο κρίσιμο σετ του αγώνα το Νο. 7 της παγκόσμιας κατάταξης εμφανίστηκε πιο ψύχραιμος από τον αντίπαλο του και πανηγύρισε τη νίκη. Έτσι ο Στέφανος πήρε το εισιτήριο για τους «8» του τουρνουά εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς την Παρασκευή (11/10).