Eλλάδα - Λουξεμβούργο 3-0: Νίκη - εξπρές για Τσιτσιπά σε 48 λεπτά (highlights)

O Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Τομ Ντίτεριχ με 2-0 σετ και σφράγισε τη νίκη της Ελλάδας (2-0) επί του Λουξεμβούργου στην πρώτη μέρα του Davis Cup που γίνεται στο Τατόι.

Μόλις 48 λεπτά είχε διάρκεια ο αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Τομ Ντίτεριχ (Λουξεμβούργο) στην πρώτη μέρα των αγώνων του Davis Cup (3η κατηγορία Ευρωαφρικάνιζης Ζώνης) που διεξάγονται στο Τατόι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αδύναμο αντίπαλό του τον οποίο νίκησε με 6-1, 6-0.

Με τη νίκη αυτή η Ελλάδα κατέκτησε τη νίκη επί του Λουξεμβούργου 2-0 δεδομένου ότι στο πρώτο μονό της συνάντησης ο Μιχάλης Περβολαράκης είχε νικήσει τον Ούγκο Ναστάσι με 6-7, 6-3, 6-1.

Ο Μάρκος Καλοβελώνης και ο Πέτρος Τσιτσιπάς διαμόρφωσαν το 3-0 με τη νίκη τους 2-0 σετ (7-5, 6-4) στο διπλό επί των Κρις Ρόντες, Κριστόφ Τολ.

Η εθνική ομάδα αντιμετωπίζει αύριο (12/9) την Πολωνία, στο ντέρμπι του ομίλου και την Παρασκευή το Μονακό. Θυμίζουμε ότι οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο θα διεκδικήσουν το Σάββατο τα δυο εισιτήρια στα play-offs ανόδου που θα γίνουν τον Μάρτιο του 2020.