Wimbledon 2019: H Σάκκαρη νίκησε την Μπουζκόβα και πέρασε στις «32» (pic)

H Μαρία Σάκκαρη νίκησε την Τσέχα Μαρία Μπουζκόβα με 2-0 σετ και προκρίθηκε στις «32» του Wimbledon

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα της στον γύρο των 32 του Wimbledon μετά τη νίκη της με 6-4, 6-1 επί της Τσέχας Μαρίας Μπουζκόβα.

H Μπουζκόβα η οποία είχε συμπεριληφθεί ως lucky loser στo κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης δυσκόλεψε τη Μαρία μόνο στο πρώτο σετ. Στο δεύτερο η Σάκκαρη κυριάρχησε και έκλεισε το ματς μέσα 66 λεπτά.

Έκανε αβίαστα λάθη η Μαρία (κυρίως στο πρώτο σετ) φτάνοντας συνολικά τα 18 στον αγώνα αλλά είχε πολλαπλάσιους winner από την αντίπαλό της (26 έναντι 10) γεγονός που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της.

Η Σάκκαρη θα παίξει στον 3ο γύρο την Ελίνα Σβιτολίνα, Νο 8 στον κόσμο, η οποία δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στην Μαργκαρίτα Γκασπαριάν. Η Ρωσίδα εγκατέλειψε το ματς λόγω τραυματισμού ενώ το σκορ ήταν 5-7, 6-5 υπέρ της Σβιτολίνα. Ο αγώνας θα γίνει την Παρασκευή (5/7).