Wimbledon 2019: Θύμα έκπληξης ο Τσιτσιπάς - Αποκλείστηκε με 3-2 σετ από τον Φαμπιάνο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Τόμας Φαμπιάνο στον πρώτο γύρο του Wimbledon.

Δεν έπαιξε καλά ο Στέφανος και γνώρισε φυσιολογικά την ήττα από τον Ιταλό αντίπαλό του με 6-4, 3-6, 6-4, 6-7 (8), 6-3 ύστερα από αγώνα που είχε διάρκεια 3 ώρες και 23 λεπτά.

Ο 30χρονος Ιταλός, Νο 89 στον κόσμο, πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και παρά το γεγονός ότι ο Τσιτσιπάς έσωσε δυο ματς-πόιντ και έστειλε το ματς στο πέμπτο σετ, παρέμεινε ψύχραιμος καταφέρνοντας να βγει νικητής από το κορτ Νο 2.

O Στέφανος είχε προβλήματα με το σερβίς του (υπέπεσε σε 7 νταμπλ φοτ) ενώ είχε και χαμηλά ποσοστά επιτυχίας, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Φαμπιάνο για να κάνει μπρέικ σε κρίσιμα σημεία των σετ.

Ήταν σε καλύτερη κατάσταση ο κοντοστούπης Ιταλός κάτι άλλωστε που φάνηκε όταν έφτασε πριν δυο εβδομάδες στα ημιτελικά του Eastbourne International. Τώρα θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τον γίγαντα Ίβο Κάρλοβιτς ενώ ο Στέφανος αποχαιρετά τη διοργάνωση.