Wimbledon 2019: H Σάκκαρη έκανε... πέρα την Πέρα στην πρεμιέρα

Η Μαρία Σάκκαρη επιβλήθηκε 2-0 σετ την Μπερνάρντα Πέρα στην πρεμιέρα του Wimbledon.

H Mαρία Σάκκαρη δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ πριν φτάσει στη νίκη με 7-6 (4), 6-3 επί της Αμερικανίδας (με κροατικές ρίζες) Μπερνάρντα Πέρα στον πρώτο γύρο του Wimbledon.

Η Σάκκαρη προηγήθηκε 5-1 στα γκέιμ στο δεύτερο σετ αλλά η αριστερόχειρας Πέρα προέβαλε ισχυρή αντίσταση στο σημείο αυτό. Κατάφερε να κάνει μπρέικ και να μειώσει σε 5-3 αλλά η Σάκκαρη έκανε μπρέικ-μπακ και τέλειωσε το ματς (6-3).

Ο αγώνας είχε διάρκεια 1 ώρας και 28 λεπτά. Η Σάκκαρη στηρίχθηκε στο εξαιρετικό σερβίς της (είχε 76% πόντους από το πρώτο σερβίς) και εκμεταλλεύτηκε τα πολλαπλάσια αβίαστα λάθη της αντιπάλου της (26 έναντι 12).

Aντίπαλος της Μαρίας στον 2ο γύρο θα είναι η 20χρονη Τσέχα Μαρία Μπούζκοβα, Νο 115 στον κόσμο.