Ο Τσιτσιπάς μεγάλη ανατροπή με Σαρντί στο Queens (vids)

O Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με ανατροπή 2-1 σετ τον Ζερεμί Σαρντί στον δεύτερο γύρο του τουρνουά Queens.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τη νίκη του το μεσημέρι της Πέμπτης κόντρα στον Κάιλ Έντμουντ ξαναμπήκε στο κορτ το απόγευμα για να αντιμετωπίσει τον Γάλλο Ζερεμί Σαρντί για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά Queens που γίνεται στο Λονδίνο.

O αγώνας είχε διάρκεια 2 ώρες και 38 λεπτά και κρίθηκε στα τρία σετ (4-6, 7-6, 7-6) καθώς ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε να κάνει μεγάλη ανατροπή για να προκριθεί στα προημιτελικά.

O Γάλλος εκμεταλλεύτηκε το μπρέικ που έκανε και πήρε το πρώτο σετ με 6-4. Έφτασε μάλιστα κοντά στη νίκη καθώς προηγήθηκε με 5-4 σπάζοντας το σερβίς του Τσιτσιπά.

Ο Στέφανος όμως έπαιξε πολύ καλά το επόμενο γκέιμ και έστειλε το σετ στο τάι-μπρέικ στο οποίο ήταν ασυναγώνιστος (7-0).

Στο τρίτο σετ ο Στέφανος προηγήθηκε 3-2 και έδειχνε να ελέγχει το ματς αλλά μια κοιλιά στην απόδοσή του τον έφερε σε μειονεκτική θέση (3-4).

Συνήλθε όμως γρήγορα και σέρβιρε για το ματς στο 5-4. Ο Σαρντί αντέδρασε και απάντησε με μπρέικ στο μπρέικ (5-5). Στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του και προηγήθηκε 6-5.

Ο Στέφανος πήρε γρήγορα το επόμενο γκέιμ και έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ στο οποίο κυριάρχησε με 7-4.

Αντίπαλος του στα προημιτελικά θα είναι ο Καναδός Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ που απέκλεισε τον Νικ Κύργιο με 6-7, 7-6, 7-5...