Τουρνουά Μπέρμιγχαμ: Η Σάκκαρη έκανε την Οσάκα να ιδρώσει... (vid)

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-1 σετ από τη Νο 1 παίκτρια στον κόσμο Ναόμι Οσάκα στο τουρνουά του Μπέρμιγχαμ.

Απέναντι στη Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης η Μαρία Σάκκαρη έπαιξε σπουδαίο τένις στο δεύτερο σετ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη στoν 1ο γύρο του τουρνουά του Μπέρμιγχαμ.

Η κλήρωση δεν ευνόησε την Ελληνίδα πρωταθλήτρια αλλά δεν έπεσε αμαχητί στον πρώτο της αγώνα στο Μπέρμιγχαμ. Η Οσάκα χρειάστηκε 2 ώρες για να λυγίσει την Σάκκαρη με 6-1, 4-6, 6-3.

Η Σάκκαρη, Νο 33 στην παγκόσμια κατάταξης, δεν ξεκίνησε καλά το ματς δίνοντας την ευκαιρία στην Οσάκα να πάρει εύκολα το πρώτο σετ με 6-1.

Στο δεύτερο σετ όμως βρήκε τα πατήματά της και πήρε από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού για να φτάσει στην κατάκτηση με 6-4.

Στο τρίτο σετ η Σάκκαρη είχε έξι ευκαιρίες για μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ. Ωστόσο η Οσάκα κατάφερε να επιβιώσει και να φτάσει στη συνέχεια στο 6-3.