Libema Open: Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα από τον Νικολάς Τζάρι με 2-1 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Libema Open.

Μετά τη συμμετοχή του στο Ρολάν Γκαρός ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Νίκολας Τζάρι με 6-4, 3-6, 6-4 και αποχαιρέτησε το Libema Open από το 2ο μόλις γύρο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ με τον Χιλιανό να κάνει γρήγορα το μπρέικ και να κρατά το προβάδισμα του μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος ανέβασε την απόδοση του και προηγήθηκε με 0-3. Η συνέχεια δεν έκρυβε κάποια έκπληξη με τον Τσιτσιπά να κάνει το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο ο 21χρονος τενίστας είχε την ευκαιρία να καθαρίσει την υπόθεση νίκη αλλά ο Τζάρι σημείωσε μεγάλη εμφάνιση παίρνοντας στο τέλος τη νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο του τουρνουά που διεξάγεται σε γρασίδι.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Στέφανο το Queen's (17/6) και μετέπειτα το Wimbledon (1/7).