Ρολάν Γκαρός 2019: Η Σινιάκοβα σταμάτησε τη Σάκκαρη

Η Τσέχα Κατερίνια Σινιάκοβα νίκησε με 2-1 σετ τη Μαρία Σάκκαρη στον δεύτερο γύρο του Ρολάν Γκαρός.

Η Μαρία Σάκκαρη, στον δεύτερο αγώνα της στο Ρολάν Γκαρός 2019, ηττήθηκε από την Κατερίνα Σινιάκοβα με 2-1 σετ (7-6, 6-7, 6-3).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα καθώς προηγήθηκε 5-1 στο πρώτο σετ. Όμως στο σημείο αυτό έπαθε μπλακ-άουτ και έδωσε την ευκαιρία στην Τσέχα να επιστρέψει και να πάρει το σετ στο τάι μπρέικ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη ανέκτησε την ψυχραιμία της και έπαιξε εξαιρετικά στο τάι μπρέικ όταν βρέθηκε πίσω με 5-2, καταφέρνοντας να το πάρει με 10-8 και να ισοφαρίσει τα σετ.

Στο τελικό σετ όμως η Τσέχα κυριάρχησε με 6-3 και μετά από 3 ώρες και 10 λεπτά πήρε την πρόκριση για τον τρίτο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει την Γιαπωνέζα Οσάκα, Νο 1 στον κόσμο.