Ρολάν Γκαρός 2019: Επίδειξη δύναμης Τσιτσιπά στην πρεμιέρα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-0 σετ του Γερμανού Μαξ Μάρτερερ στην πρεμιέρα του Ρολάν Γκαρός...

O Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε του Μαξ Μάρτερερ με 6-2, 6-2, 7-6 (4) μέσα σε 1 ώρα και 48 λεπτά. Με εξαίρεση το τρίτο σετ ήταν μια εύκολη πρεμιέρα για τον Έλληνα πρωταθλητή που προκρίθηκε για 2η σερί χρονιά στον 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός.

Ο Στέφανος έπαιξε καλό τένις κι απέναντι στον αριστερόχειρα Γερμανό έβγαλε 36 winners ενώ είχε 20 αβίαστα λάθη. Στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον νικητή της συνάντησης Ούγκο Ντελιέν- Πρασνές Γκουνεσβάραν.

Στα δυο πρώτα σετ που συνολικά είχαν διάρκεια μικρότερη της ώρας ο Τσιτσιπάς έκανε δυο μπρέικ (ένα σε κάθε σετ) στον αντίπαλο του και προηγήθηκε 2-0.

Όμως ο Γερμανός πρόβαλε γερή αντίσταση στο τρίτο και έστειλε το σετ στο tie-break. Ο Στέφανος που δεν έχασε το σερβίς του σε κανένα σημείο του αγώνα έφτασε στο 6-4 και με ένα φόρχαντ τέλειωσε το ματς...