Σάκκαρη-Κονταβέιτ 2-0: Κβίτοβα η σειρά σου...

Η Μαρία Σάκκαρη σημείωσε μεγάλη νίκη 2-0 σετ επί της Ανέτ Κονταβέιτ στο τουρνουά της Ρώμης και το βράδυ θα αντιμετωπίσει την Πέτρα Κβίτοβα.

Η Μαρία Σάκκαρη Νο 39 στον κόσμο, νίκησε την 23χρονη Ανέτ Κονταβέιτ με 6-3, 6-2 και το βράδυ θα προσπαθήσει να μπει στην οκτάδα του τουρνουά της Ρώμης με αντίπαλο την Πέτρα Κβίτοβα.

Αυτή ήταν η 4η διαδοχική νίκη της Ελληνίδας πρωταθλήτριας στο τουρνουά και η 9η στα τελευταία 10 παιχνίδια της. Απέναντι στο Νο 16 του κόσμου η Σάκκαρη έκανε σπουδαία εμφάνιση και έχασε μόνο πέντε γκέιμ.

Δεν τα βγάζει πέρα με τη Σάκκαρη η Κονταβέιτ που υπέστη την 4η ήττα της σε 7 συναντήσεις. Τώρα όμως δυσκολεύει πολύ η αποστολή της. Η Κβίτοβα, είναι Νο 2 στο ταμπλό και Νο. 5 στην παγκόσμια κατάταξη.

Η Τσέχα έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, διαλύοντας στον προηγούμενο γύρο την Πουτίνστσεβα με 6-0, 6-1 σε 54 λεπτά!

Η Κβίτοβα είχε νικήσει την Σάκκαρη στον 2ο γύρο του Miami Open πριν από δυο μήνες, με 6-1, 6-4.