Tσιτσιπάς - Κουκούσκιν 2-0 σετ: Θριαμβευτής ο Στέφανος στη Μασσαλία (vids)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Μιχαήλ Κουκούσκιν με 7-5, 7-6  και κατέκτησε τον τίτλο στο τουρνουά της Μασσαλίας.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Μιχαήλ Κουκούσκιν με 7-5, 7-6(5) στον τελικό του τουρνουά της Μασσαλίας και κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο του στο ATP Tour.

O 20χρονος Έλληνας πρωταθλητής ήταν ασταμάτητος στο τουρνουά και πήρε τον τίτλο χωρίς να χάσει σετ. Στον τελικό απέναντι στον Καζάκο Κουκούσκιν, Νο 50 στην παγκόσμια κατάταξη έπαιξε καλό τένις και έφτασε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 58 λεπτά...

Ο Στέφανος πήρε το πρώτο σετ κάνοντας μπρέικ στον αντίπαλό του στο φινάλε ενώ στο δεύτερο βρέθηκε σε δύσκολη θέση όταν ο Κουκούσκιν σέρβιρε για το σετ. Όμως κατάφερε να γυρίσει την σε βάρος του κατάσταση και να κερδίσει το ματς στο τάι-μπρέικ με 7-5.

Για τη νίκη του αυτή ο Τσιτσιπάς ανταμείφθηκε με 250 βαθμούς και €115,235. Τη Δευτέρα θα βρεθεί στο Νο 11 της παγκόσμιας κατάταξης.