Australian Open: Στα προημιτελικά Τζόκοβιτς και Νισικόρι (vid)

Μόνο σε ένα σετ τα βρήκε δύσκολα ο Νόβακ Τζόκοβιτς, κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ τον οποίο νίκησε με 3-1 και πέρασε στα προημιτελικά.

Το ματς ήταν... ντέρμπι μόνο στα δυο πρώτα σετ. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε το πρώτο σετ με 6-4, έχασε το δεύτερο στο τάι μπρέικ με 7-6(5), και στην συνέχεια επικράτησε άνετα με 6-2, 6-3 του 22χρονου Ρώσου, Νο 19 στον κόσμο.

Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο σετ που έχασε ο 31χρονος Σέρβος στη διοργάνωση, αφού έχει νικήσει όλα τα ματς με 3-0, με εξαίρεση αυτό με τον Ντένις Σαποβάλοφ (3-1).

Αντίπαλος του Τζόκοβιτς στα προημιτελικά θα είναι ο Κέι Νισικόρι. Ο 29χρονος Ιάπωνας, Νο 9 στον κόσμο, νίκησε μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα και με ανατροπή 6-7(8), 4-6, 7-6(4), 6-4, 7-6(8) τον 27χρονο Ισπανό Πάμπλο Καρένιο Μπούστα, Νο 23.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Δείτε τα highlights του αγώνα του Τζόκοβιτς...