Barcelona Open: Ο Ναδάλ αποχαιρέτησε για τελευταία φορά τη Βαρκελώνη (vid)

Ο Ραφαέλ Ναδάλ αγωνίστηκε για τελευταία φορά στο Barcelona Open.

Φέτος ήταν η τελευταία χρονιά του Ραφαέλ Ναδάλ στο Barcelona Open. Ο Ισπανός τενίστας μετρά αντίστροφα για την απόσυρσή του από την ενεργό δράση και στο τουρνουά της Βαρκελώνης γνώρισε τον αποκλεισμό από τον Άλεξ ντε Μινόρ.

Ο Αυστραλός τενίστας πήρε τη νίκη με 7-5, 6-1 μετά από μια ώρα και 52 λεπτά. Με τα ποσοστά του 37χρονου Ισπανού στο σερβίς να είναι στο 58% κερδισμένων πόντων στο πρώτο (29/50) και 35% στο δεύτερο (8/23) και με ταχύτητες που σπάνια περνούσαν τα 160χλμ. (Πρώτο σερβίς), ο Άλεξ ντε Μινόρ έβρισκε τις ευκαιρίες να πιέζει και να φτάνει σε μπρέικ τελειώνοντας την αναμέτρηση με 5/9 μπρέικ πόιντ.

Ο Αυστραλός τελείωσε το ματς με 21 winners, έναντι μόλις 11 του Ναδάλ, ενώ υπέπεσε σε 26 αβίαστα λάθη, την ίδια ώρα που ο Ισπανός ολοκλήρωνε την αναμέτρηση με 42, με τα 23 από αυτά να είναι στο 1ο σετ.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Ραφαέλ Ναδάλ γνώρισε την αποθέωση από τους συμπατριώτες του. Ο Ισπανός τενίστας έχει κατακτήσει δώδεκα φορές τον τίτλο στο τουρνουά της Βαρκελώνης.