Miami Open: Ο Σίνερ συνέτριψε τον Ντιμιτρόφ και κατέκτησε τον τίτλο (highlights)

Ο Γιάνικ Σίνερ επικράτησε εύκολα του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στον τελικό του Miami Open.

Υπόθεση 74 λεπτών ήταν ο τελικός του Miami Open, καθώς ο Γιάνικ Σίνερ επιβλήθηκε του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 6-3, 6-1. Ο Ιταλός πρωταθλητής συνεχίζει την ανοδική του πορεία και πλέον θα βρίσκεται για πρώτη φορά στο Νο. 2 του κόσμου.

Ο 22χρονος έφτασε τους 2 τίτλους σε ATP Masters 1.000 στην καριέρα του μετά από περσινό τουρνουά στο Τορόντο, τους 13 ATP συνολικά, αλλά και τους 3 μέσα στο 2024 μετά το Australian Open και το Ρότερνταμ.

Παράλληλα ο Ιταλός βελτίωσε ακόμα περισσότερο το φετινό ρεκόρ του σημειώνοντας την 22η νίκη του σε 23 αγώνες.

Στο αγωνιστικό σκέλος ο νεαρός πρωταθλητής υπέπεσε σε μόλις εννιά αβίαστα λάθη, την ίδια στιγμή που σημείωσε τέσσερις άσους.

Επίσης κέρδισε το 88% των πόντων πίσω από το πρώτο service (21/24) και το 63% στο δεύτερο, έσβησε το μοναδικό break-point του Ντιμιτρόφ ενώ από την πλευρά του εκμεταλλεύτηκε τις 4 από τις 8 ευκαιρίες για break.