Davis Cup: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς άνοιξε το ...σκορ κόντρα στους Ρουμάνους!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον πρώτο αγώνα Ελλάδας - Ρουμανίας στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για τα πλέι οφ του World Group 1 του Davis Cup νίκησε τον Κοπίλ με 2-0 (6-3, 6-4) κι έτσι η «γαλανόλευκη» έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση

Το πρώτο από τα τρία «βήματα» (σ.σ. νίκες) που χρειάζεται η Εθνική Ανδρών για να προκριθεί επί της Ρουμανίας, για τα πλέι οφ του World Group 1 του Davis Cup πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς επί του Μάριους Κοπίλ επικρατώντας στον εναρκτήριο αγώνα των (μάξιμουμ πέντε) αναμετρήσεων στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας στα χρονικά (Νο10 στην παγκόσμια κατάταξη) επιβεβαίωσε τα προγνωστικά κόντρα στον αντίπαλο του (Νο283) επικρατώντας ...επαγγελματικά με 2-0 σετ (6-3, 6-4).

Ενώπιον 3.000 θεατών κράτησε το σερβίς του κι έκανε από ένα μπρέικ, ανά σετ κάνοντας το 1-0 σε 77 αγωνιστικά λεπτά.

Πλέον η «σκυτάλη» θα περασει στον Αριστοτέλη Θάνο, που αντιμετωπίζει τον Νικολάς Ιονέλ.