Australian Open: Ο Σίνερ επέστρεψε από το 0-2 και νίκησε στον τελικό τον Μεντβέντεφ

Απίστευτη ανατροπή έκανε ο Γιάνικ Σίνερ στον τελικό του Australian Open κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Ο Γιάνικ Σίνερ έκανε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην Ιστορία του Australian Open. Ο Ιταλός τενίστας βρέθηκε πίσω στα σετ με 0-2, αλλά στο τέλος επικράτησε του Ντανίλ Μεντβέντεφ με 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3.

Ο αγώνας είχε διάρκεια 3 ώρες και 45 λεπτά και ο Σίνερ κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρώτου major τίτλου στην καριέρα του.

Από την άλλη ο Μεντβέντεφ έχασε για δεύτερη φορά σε τελικό του Australian Open, ενώ είχε το προβάδισμα με 2-0. Η πρώτη φορά ήταν στον τελικό του 2022 κόντρα στον Ραφαέλ Ναδάλ.

Ο Σίνερ τελείωσε τον τελικό με 14 άσους (5 διπλά λάθη), πέρασε το 61% των πρώτων σέρβις (61%) κερδίζοντας το 74% των πόντων (65/88), αλλά και το 54% στο δεύτερο (30/56), σταμάτησε στους 50 γουίνερς (44 ο Μεντβέντεφ), αλλά και 49 αβίαστα λάθη (57 ο Μεντβέντεφ), έσβησε τα 8/12 μπρέικ πόιντ του Ρώσου, ενώ από την μεριά του εκμεταλλεύτηκε τις 4 από τις 9 ευκαιρίες για μπρέικ.